Estónsko podporí rozvoj vetra skrátením plánovania projektov

SAPI
30. 11. 2022S energetickou krízou bojujú európske krajiny rôznym spôsobom. Príkladom je Estónsko, kde ministerstvo financií predložilo vláde novely zákona, ktoré umožnia skrátiť samosprávam plánovanie veterných elektrární o dva až tri roky. Podľa ministerky verejnej správy Riiny Solmanovej si turbulentná doba vyžaduje rýchle riešenia. „Treba sa urgentne zaoberať tým, že máme garantovanú energetickú bezpečnosť, ochranu životného prostredia a dostupné ceny elektriny, čo nám dnes ponúkajú veterné a solárne parky. Iná alternatíva neexistuje.“

Estónsko podniká dôležitý krok k urýchleniu rozvoja OZE. Po podobných krokoch volá SAPI aj na Slovensku a konkrétne riešenia sme predstavili minulý týždeň spolu s našou štúdiou veterného potenciálu. Veríme, že sa slovenská vláda inšpiruje, pretože k činnosti ju už vyzývajú aj ďalšie organizácie

Komentáre

Súvisiace

Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

07. 03. 2023VIAC

 

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

 

Poľsko sa pripravuje na rozvoj veternej energie

Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.

08. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek