Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

SAPI
28. 03. 2024nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska. Okrem toho sa takmer 60 % respondentov nechalo počuť, že by sa o výhodách a využití veternej energie radi naučili viac, čo je pre progres v akomkoľvek odvetví - najmä ak ide o sektor, ktorý bol u nás dlhodobo zanedbaný - nesmierne dôležité. Ako odznelo aj na našom poslednom SAPI Biznis Tuesday, s vyšším povedomím klesá počet mýtov a hoaxov, ktoré môžu o vetre panovať. V podobne vysokom čísle sa držia aj pozitívne odpovede k výstavbe veterných parkov v blízkosti obydlí respondentov - viac než 60 % by s výstavbou súhlasilo, pričom za hlavné benefity pokladajú výslednú energetickú sebestačnosť a bezemisný charakter tohto zdroja elektriny. V SAPI nás tieto správy vždy dokážu potešiť - teraz veríme, že sa nám podarí na záujem občanov nadviazať a efektívne sa posunúť k naplneniu opatrení v Pláne obnovy a odolnosti.

Komentáre

Súvisiace

Jednoduchšie povoľovanie veterných elektrární mešká, zelená energia môže chýbať významným investorom

Meškanie míľnikov zameraných na zjednotenie a zjednodušenie povoľovania veterných elektrární nemusí znamenať len riziko pre čerpanie peňazí určených na túto oblasť z Plánu obnovy a odolnosti SR. Významní investori, akým je aj automobilka Volvo Cars vo Valalikoch, môžu mať problém s dostupnosťou nimi požadovanej zelenej elektriny.

28. 03. 2024VIAC

 

Akceptácia veterných elektrární v Čechách vzrástla po ich spustení do prevádzky

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku sprevádza prirodzene diskusia o ich vplyve v lokalitách, v ktorých by mali veterné elektrárne vyrásť. Skúsenosti z Českej republiky, ktoré odzneli na dnešnom seminári SAPI Business Tuesday, ukazujú, že vnímanie negatív veterných elektrární zo strany miestnych obyvateľov po ich spustení do prevádzky nerastie, ale naopak klesá.

26. 03. 2024VIAC

 

Príprava pravidiel pre veternú energiu nenapreduje dostatočne rýchlo

Zo Správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR vyplýva, že Slovensko sa zatiaľ v príprave pravidiel pre výstavbu nových veterných elektrární príliš neposunulo.

14. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek