Zelené investície by mali v tomto roku prevýšiť investície do fosílnych palív

SAPI
31. 05. 2023



Pozornosť vzbudila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o svetových investíciách do energetiky (World Energy Investment, WEI). Podľa správy dosiahnu globálne investície do energetiky v roku 2023 približne 2,8 bilióna dolárov, z čoho by malo približne 1,7 bilióna dolárov ísť do rozvoja zelených technológií. 

Len investície do solárnej energetiky by mali tento rok predstavovať 1 miliardu USD denne, čím prvý raz prekonajú investície do ťažby ropy. Správa však upozorňuje aj na skutočnosť, že investície do fosílnych palív sú v súčasnosti viac ako dvojnásobné v porovnaní s úrovňami, ktoré predpokladá scenár čistých nulových emisií do roku 2050. Najväčší nesúlad s plánmi je v prípade uhlia, kde sú dnešné investície takmer šesťkrát vyššie. Vývoj OZE a zelených technológií však napreduje obrovskou rýchlosťou, čo bude naďalej zeleným investíciám pridávať na atraktivite.

Súvisiace

Solárna energia je dôležitá súčasť energetiky v Európe, nové technologické riešenia prinášajú ďalší potenciál

Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.

20. 06. 2025VIAC

 

Slovak Renewables Market Outlook 2025 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek