Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

SAPI
12. 04. 2024
Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach. Podľa p. Miškovského nie je možné spoliehať sa na jadrové kapacity Slovenska, nech sa naplní ktorýkoľvek zo scenárov vývoja dopytu po elektrine, ktoré koncom minulého roku pripravil SEPS a bude potrebné budovať nové výrobné kapacity. Ako sa však necháva počuť, aktuálne je nerealitstické, aby sa do roku 2040 stihla postaviť nová jadrová elektráreň, ktorá by dokázala dopyt pokryť. Odkazuje pritom na príklady z praxe ukazujúce, že výstavba nových jadrových blokov sa čoraz viac predlžuje nielen u nás, ale naprieč Európou. Aj preto je podľa neho jediným reálnym riešením, ktoré dokáže reagovať na rast spotreby elektriny, rozsiahlejšia inštalácia technológií OZE v spojení s batériovými úložiskami. Celé znenie textu nájdete na tomto odkaze a pána Miškovského privítame aj v pozícii rečníka na našej SAPI Energy Conference 2024, kde sa pozrie na tému digitalizácie slovenskej energetiky.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek