Podľa VSE Holding záujem o výrobu a odber elektriny vyrobenej obnoviteľnými zdrojmi na východe Slovenska aj naďalej rastie. Podľa dát z konca roka 2022 stúpol počet domácností s tzv. "zelenými certifikátmi" medziročne o približne 9000.
Pribudol tiež počet výrobcov zelenej energie, ktorí podali žiadosť o pripojenie a dodávku elektriny do sústavy - spoločnosť v roku 2022 evidovala až 6-násobne viac žiadostí o pripojenie než v roku 2021. Ku koncu roka tvorili OZE pripojené do siete 280 MW, z čoho 163 MW tvorila fotovoltika. Tieto pokroky mali za výsledok, že spoločnosť dodala domácnostiam približne 40 GWh elektriny z OZE - až 8-násobne viac než v roku 2021. Okrem toho narástol aj počet záujemcov - domácností aj firiem - o samovýrobu energií pomocou fotovoltiky a tepelných čerpadiel.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek