Veterná energia má pre budúcnosť ľudstva obrovský potenciál a mnoho krajín si to aj uvedomuje. Vietor využívajú obzvlášť krajiny s prístupom k moru, keďže off-shore farmy majú aj najvyššiu využiteľnosť tohto zdroja energia. Výraznou mierou sa aktivizujú krajiny ako Čína, či UK, no veľké plány postupne odhaľujú aj v USA, ktoré chcú nadviazať na súčasný rast odvetvia. Bidenova administratíva plánuje uskutočniť doteraz najväčšie aukcie na výstavbu off-shore veterných projektov formou nájomných zmlúv v histórii USA. Už v súčasnosti je pritom vo výstavbe viac ako 45 off-shore veterných projektov v hodnote 136 miliárd USD. Pre porovnanie, na Slovensku nevznikla už 18 rokov žiadna veterná elektráreň a stále máme len 4 turbíny na Záhorí. V uplynulých mesiacoch predstavili verejnosti aj viacerí členovia SAPI svoje zámery veterných parkov, no bude ešte trvať ešte niekoľko rokov, kým sa tieto projekty dostanú do štádia realizácie.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek