USA plánujú ďalší rozvoj veternej energie, my sa ešte len rozbiehame

SAPI
01. 02. 2022Veterná energia má pre budúcnosť ľudstva obrovský potenciál a mnoho krajín si to aj uvedomuje. Vietor využívajú obzvlášť krajiny s prístupom k moru, keďže off-shore farmy majú aj najvyššiu využiteľnosť tohto zdroja energia. Výraznou mierou sa aktivizujú krajiny ako Čína, či UK, no veľké plány postupne odhaľujú aj v USA, ktoré chcú nadviazať na súčasný rast odvetvia. Bidenova administratíva plánuje uskutočniť doteraz najväčšie aukcie na výstavbu off-shore veterných projektov formou nájomných zmlúv v histórii USA. Už v súčasnosti je pritom vo výstavbe viac ako 45 off-shore veterných projektov v hodnote 136 miliárd USD. Pre porovnanie, na Slovensku nevznikla už 18 rokov žiadna veterná elektráreň a stále máme len 4 turbíny na Záhorí. V uplynulých mesiacoch predstavili verejnosti aj viacerí členovia SAPI svoje zámery veterných parkov, no bude ešte trvať ešte niekoľko rokov, kým sa tieto projekty dostanú do štádia realizácie.

Komentáre

Súvisiace

Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

07. 03. 2023VIAC

 

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

 

Poľsko sa pripravuje na rozvoj veternej energie

Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.

08. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek