USA plánujú ďalší rozvoj veternej energie, my sa ešte len rozbiehame

SAPI
01. 02. 2022Veterná energia má pre budúcnosť ľudstva obrovský potenciál a mnoho krajín si to aj uvedomuje. Vietor využívajú obzvlášť krajiny s prístupom k moru, keďže off-shore farmy majú aj najvyššiu využiteľnosť tohto zdroja energia. Výraznou mierou sa aktivizujú krajiny ako Čína, či UK, no veľké plány postupne odhaľujú aj v USA, ktoré chcú nadviazať na súčasný rast odvetvia. Bidenova administratíva plánuje uskutočniť doteraz najväčšie aukcie na výstavbu off-shore veterných projektov formou nájomných zmlúv v histórii USA. Už v súčasnosti je pritom vo výstavbe viac ako 45 off-shore veterných projektov v hodnote 136 miliárd USD. Pre porovnanie, na Slovensku nevznikla už 18 rokov žiadna veterná elektráreň a stále máme len 4 turbíny na Záhorí. V uplynulých mesiacoch predstavili verejnosti aj viacerí členovia SAPI svoje zámery veterných parkov, no bude ešte trvať ešte niekoľko rokov, kým sa tieto projekty dostanú do štádia realizácie.

Komentáre

Súvisiace

Nový impulz pre veternú energetiku v Spojenom kráľovstve

Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.

21. 09. 2023VIAC

 

Zrýchlenie rozvoja veternej energetiky nabralo zlý smer, dostáva sa pod krídla českého ČEZ-u

Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).

06. 09. 2023VIAC

 

Bavorskí starostovia žiadajú rýchlejší rozvoj veternej energie

avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.

24. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek