Podľa údajov, ktoré zverejnilo ÚRSO prispeli odberatelia elektriny za prvých šesť mesiacov tohto roka prostredníctvom tarify za prevádzku systému (TPS) na obnoviteľné zdroje energie (OZE) a vysokoúčinnú kombinovanú výrobu energie a tepla (VÚ KVET) sumou 214,1 milióna eur. Náklady na túto podporu boli o 33 miliónov eur nižšie. Systém podpory OZE a VÚ KVET je tak po prvých šiestich mesiacoch v prebytku. Tento stav je ovplyvnený cenou elektriny na burze. Vyššia cena elektriny na burze znamená vyššiu konkurencieschopnosť OZE na voľnom trhu. Čím vyššia priemerná cena sa na burze PXE predpokladá, tým budú nižšie náklady na podporu formou doplatku.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil výročnú správu, v ktorej hodnotil svoju činnosť za rok 2023. Vo výročnej správe, paradoxne, najviac rezonuje úvodné slovo staronového predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý pomerne jasne deklaroval svoj negatívny postoj voči obnoviteľným zdrojom.
23. 08. 2024VIAC →
Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.
14. 05. 2024VIAC →
Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.
07. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek