Hospodárske noviny sa venovali tematike G-komponentu. Priblížili dôvody zavedenia poplatku a čiastočne aj sled ďalších udalostí. Aktuálne je dôležitá sťažnosť, ktorú SAPI, Slovenské elektrárne a Veolia dali Európskej komisii v októbri. ÚRSO už začína podnikať kroky smerom k prehodnoteniu tohto stavu, čo v článku potvrdzuje aj predseda Andrej Juris. Výrobcovia, odborníci aj právnici sa tiež stotožňujú s nevyhnutnosťou zmeny. Distribučky však majú vrásky na čele a František Čupr zo Stredoslovenskej distribučnej v tejto súvislosti hovorí o potrebe razantného zvýšenia distribučných poplatkov, čím presne potvrdzuje, že G-komponent bol zavedený ako politické rozhodnutie na udržanie "stabilných cien elektriny".
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil výročnú správu, v ktorej hodnotil svoju činnosť za rok 2023. Vo výročnej správe, paradoxne, najviac rezonuje úvodné slovo staronového predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý pomerne jasne deklaroval svoj negatívny postoj voči obnoviteľným zdrojom.
23. 08. 2024VIAC →
Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.
14. 05. 2024VIAC →
Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.
07. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek