O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia. Za základ pokladá najmä čo najrýchlejšiu transpozíciu ustanovení k energetickej chudobe zo smernice EÚ.
Členské štáty by sa okrem toho mali zamerať najmä na zvyšovanie energetickej efektívnosti a modernizáciu budov. Veľkú úlohu prikladajú aj efektívnej komunikácii s ohrozenými spotrebiteľmi zabezpečeniu poradenských služieb. Nechýba ani opatrenie v podobe širšieho rozvoja OZE, ktoré dokážu zabezpečiť lacné energie a znížiť tým náklady spotrebiteľov. Navrhované opatrenia, ktoré predložilo ÚRSO, obsahujú najmä ukotvenie energetickej chudoby v legislatíve a stanovenie gestora zodpovedného za jej riešenie. Opatrenia Komisie preto predstavujú hodnotný vstup aj pre Slovensko, na ktorom by bolo podľa aktuálneho návrhu definície energetickou chudobou ohrozených až 8% domácností.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek