O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia. Za základ pokladá najmä čo najrýchlejšiu transpozíciu ustanovení k energetickej chudobe zo smernice EÚ.
Členské štáty by sa okrem toho mali zamerať najmä na zvyšovanie energetickej efektívnosti a modernizáciu budov. Veľkú úlohu prikladajú aj efektívnej komunikácii s ohrozenými spotrebiteľmi zabezpečeniu poradenských služieb. Nechýba ani opatrenie v podobe širšieho rozvoja OZE, ktoré dokážu zabezpečiť lacné energie a znížiť tým náklady spotrebiteľov. Navrhované opatrenia, ktoré predložilo ÚRSO, obsahujú najmä ukotvenie energetickej chudoby v legislatíve a stanovenie gestora zodpovedného za jej riešenie. Opatrenia Komisie preto predstavujú hodnotný vstup aj pre Slovensko, na ktorom by bolo podľa aktuálneho návrhu definície energetickou chudobou ohrozených až 8% domácností.
Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.
09. 11. 2023VIAC →
Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.
26. 10. 2023VIAC →
Akčný plán pre veternú energetiku, ktorý v utorok predstavila Európska komisia, môže priniesť Slovensku významný impulz nielen pre rozvoj veternej energetiky. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) by preto jednou z priorít novej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej malo byť prihlásenie sa Slovenska k akčnému plánu, ale najmä využitie nástrojov, ktoré členským krajinám EÚ prináša.
26. 10. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek