Európska komisia predstavila svoje odporúčania na riešenie energetickej chudoby

SAPI
09. 11. 2023O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia. Za základ pokladá najmä čo najrýchlejšiu transpozíciu ustanovení k energetickej chudobe zo smernice EÚ

Členské štáty by sa okrem toho mali zamerať najmä na zvyšovanie energetickej efektívnosti a modernizáciu budov. Veľkú úlohu prikladajú aj efektívnej komunikácii s ohrozenými spotrebiteľmi zabezpečeniu poradenských služieb. Nechýba ani opatrenie v podobe širšieho rozvoja OZE, ktoré dokážu zabezpečiť lacné energie a znížiť tým náklady spotrebiteľov. Navrhované opatrenia, ktoré predložilo ÚRSO, obsahujú najmä ukotvenie energetickej chudoby v legislatíve a stanovenie gestora zodpovedného za jej riešenie. Opatrenia Komisie preto predstavujú hodnotný vstup aj pre Slovensko, na ktorom by bolo podľa aktuálneho návrhu definície energetickou chudobou ohrozených až 8% domácností.

Komentáre

Súvisiace

Európska komisia podporila uskladňovanie elektriny na Slovensku

Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.

09. 11. 2023VIAC

 

Európska komisia predstavila akčný plán na podporu veternej energie

Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.

26. 10. 2023VIAC

 

Akčný plán EK môže veternej energetike na Slovensku priniesť nielen know-how, ale aj financie

Akčný plán pre veternú energetiku, ktorý v utorok predstavila Európska komisia, môže priniesť Slovensku významný impulz nielen pre rozvoj veternej energetiky. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) by preto jednou z priorít novej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej malo byť prihlásenie sa Slovenska k akčnému plánu, ale najmä využitie nástrojov, ktoré členským krajinám EÚ prináša.

26. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek