Európsky parlament prijal návrh zákona o obnove prírody

SAPI
06. 03. 2024Po niekoľkých mesiacoch odkladov a rokovaní schválil Európsky parlament návrh znenia zákona o obnove prírody. Cieľom zákona je zvrátiť stratu biodiverzity a zmenu klímy vplyvom ľudských zásahov do prírody a prirodzeného prostredia živočíchov. Okrem toho budú členské štáty EÚ povinné do dvoch rokov vypracovať národné plány na obnovu prírody s jasnými opatreniami, ktoré podniknú. 

Súčasťou novej legislatívy je však aj právo členských štátov dočasne pozastaviť opatrenia, ak si to bude situácia vyžadovať - napríklad s ohľadom na verejný a prevažujúci záujem inštalácie OZE. Zabezpečí sa tým, že budú OZE skutočne sprevádzať benefity vyhlásenia prevažujúceho záujmu a ich inštalácia nebude týmto zákonom nijako zmrazená. Ochrana biodiverzity je, samozrejme, nesmierne dôležitá, sme však radi, že tu ostal priestor na hľadanie prienikov a riešení vhodných pre OZE aj pre biodiverzitu miesto toho, aby OZE ťahali za kratší koniec povrazu.

Komentáre

Súvisiace

V Európskej únii má tento rok výroba elektriny z veterných a fotovoltických elektrární prekročiť výrobu z fosílnych palív

Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.

22. 07. 2024VIAC

 

Európske reformy trhu s elektrinou meškajú, Slovensko je jedno z mnohých previnilcov

Hoci bol európsky balík Čistá energia pre všetkých Európanov prijatý už v roku 2019, dodnes nebol plne implementovaný vo väčšine krajín EÚ. Až 21 krajín EÚ, vrátane Slovenska, je predmetom právnych konaní za nesplnenie týchto povinností.

03. 07. 2024VIAC

 

Vízia najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu - silnejšia ekonomika, slabšie environmentálne ciele

Dohoda zeleného rastu - taký symbolický názov by mohla podľa dokumentu s prioritami Európskej ľudovej strany niesť revidovaná Európska zelená dohoda. Konzervatívci navrhujú hlbšie zameranie sa na ekonomiku a energetickú bezpečnosť, argumentujúc, že súčasné prísne environmentálne regulácie môžu brzdiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť na globálnom trhu.

03. 07. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek