Slovensko je na chvoste EÚ vo využití tepla z odpadu

SAPI
09. 11. 2023Kým niektoré krajiny EÚ plnohodnotne využívajú nerecyklovateľný komunálny odpad na výrobu energií, na Slovensku s týmto lacným zdrojom podľa odborníkov doslova plytváme. V súčasnosti sme až štvrtý najhorší v jeho spracovaní, kedy sa iba približne 9% komunálneho odpadu energeticky zhodnotí. Produkcia odpadu sa bude v budúcnosti iba zvyšovať, čomu by mala odpovedať aj miera jeho opätovného využitia. 

Na Slovensku sú v súčasnosti aktívne iba 2 zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) - podľa Konfederácie európskych prevádzkovateľov ZEVO máme pritom potenciál na približne ďalších 5 zariadení, ktoré by dokázali pokryť energetické nároky stredne veľkého mesta. Pre porovnanie, v Rakúsku je v prevádzke 11 takýchto zariadení, ktoré zhodnocujú až 36% komunálneho odpadu.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek