Slovenské elektrárne a SAPI spojili sily a pripravili pre ÚRSO návrh metodiky pre výpočet G-komponentu

SAPI
14. 11. 2019



G-komponent je prakticky od svojho zavedenia, dlhodobo jeden z najvážnejších problémov slovenskej elektroenergetiky. Problémom bolo už zavedenie samotného poplatku podzákonnou formou, no veľmi rýchlo začala situáciu komplikovať aj výška poplatku, ktorá je z dlhodobého hľadiska pre viacerých výrobcov likvidačná. O protiústavnosti G-komponentu rozhodol aj Ústavný súd, no Ministerstvo hospodárstva SR poplatok o 2 roky neskôr zakotvilo priamo do Zákona o podpore OZE. Naďalej ale ostáva problematická výška poplatku, ktorá aktuálne komplikuje aj nastavovanie dlho očakávaných aukcií.

 

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) a Slovenské elektrárne (SE) sa preto rozhodli ponúknuť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) spoluprácu a predložiť metodiku stanovenia poplatku za prístup do distribučných sústav, ktorá je v súlade s novou európskou legislatívou. Aktuálna metodika, podľa SE a SAPI diskriminuje časť výrobcov v SR, diskriminuje slovenských výrobcov voči konkurentom zo zahraničia a bráni rozvoju OZE. Návrh metodiky G-komponentu z dielne SAPI a Slovenských elektrární sa tieto negatíva snaží odstrániť a výpočet poplatku zosúladiť s novou európskou legislatívou. Podľa autorov metodiky zaslanej ÚRSO by výška G-komponentu nemala presiahnuť sumu 0,5 eur/MWh v priemere na prenosovej aj distribučnej úrovni, keďže poplatky by mali byť nákladovo orientované a transparentné.

 

V SAPI sme pripravení (a pripravené sú aj Slovenské elektrárne) s ÚRSO diskutovať a veríme, že úrad doručené návrhy zohľadní pri stanovovaní novej metodiky výpočtu G-komponentu. Pod metodiku sa, okrem SE a SAPI totiž podpísali aj ďalšie relevantné asociácie: Asociácia výrobcov elektriny zo Slnka (AVES), Asociácia hydroenergetikov Slovenska (AHES) a Slovenská bioplynová asociácia (SBA).  

Komentáre

Súvisiace

Aké zmeny možno očakávať v ÚRSO po nástupe nového vedenia?

S novým vedením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a nástupom Jozefa Holjenčíka do pozície predsedu bolo možné očakávať zmeny na slovenskom trhu s energiami. O tom, čomu sa bude ÚRSO v dohľadnej dobe venovať a aké nástroje plánuje využiť na reformu trhu, viedol nový predseda rozhovor s platformou ENERGOKLUB.

04. 01. 2024VIAC

 

SAPI: Nový predseda ÚRSO musí mať jasnú a progresívnu víziu smerovania slovenskej energetiky

Po expresnom odvolaní Andreja Jurisa z pozície predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude súčasná vláda hľadať vhodnú náhradu. Nový predseda môže nadviazať na dobrú prácu svojho predchodcu, ktorý priniesol transparentné riadenie a progresívny prístup.

05. 12. 2023VIAC

 

Európska komisia predstavila svoje odporúčania na riešenie energetickej chudoby

O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.

09. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek