G-komponent je prakticky od svojho zavedenia, dlhodobo jeden z najvážnejších problémov slovenskej elektroenergetiky. Problémom bolo už zavedenie samotného poplatku podzákonnou formou, no veľmi rýchlo začala situáciu komplikovať aj výška poplatku, ktorá je z dlhodobého hľadiska pre viacerých výrobcov likvidačná. O protiústavnosti G-komponentu rozhodol aj Ústavný súd, no Ministerstvo hospodárstva SR poplatok o 2 roky neskôr zakotvilo priamo do Zákona o podpore OZE. Naďalej ale ostáva problematická výška poplatku, ktorá aktuálne komplikuje aj nastavovanie dlho očakávaných aukcií.
Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) a Slovenské elektrárne (SE) sa preto rozhodli ponúknuť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) spoluprácu a predložiť metodiku stanovenia poplatku za prístup do distribučných sústav, ktorá je v súlade s novou európskou legislatívou. Aktuálna metodika, podľa SE a SAPI diskriminuje časť výrobcov v SR, diskriminuje slovenských výrobcov voči konkurentom zo zahraničia a bráni rozvoju OZE. Návrh metodiky G-komponentu z dielne SAPI a Slovenských elektrární sa tieto negatíva snaží odstrániť a výpočet poplatku zosúladiť s novou európskou legislatívou. Podľa autorov metodiky zaslanej ÚRSO by výška G-komponentu nemala presiahnuť sumu 0,5 eur/MWh v priemere na prenosovej aj distribučnej úrovni, keďže poplatky by mali byť nákladovo orientované a transparentné.
V SAPI sme pripravení (a pripravené sú aj Slovenské elektrárne) s ÚRSO diskutovať a veríme, že úrad doručené návrhy zohľadní pri stanovovaní novej metodiky výpočtu G-komponentu. Pod metodiku sa, okrem SE a SAPI totiž podpísali aj ďalšie relevantné asociácie: Asociácia výrobcov elektriny zo Slnka (AVES), Asociácia hydroenergetikov Slovenska (AHES) a Slovenská bioplynová asociácia (SBA).
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil výročnú správu, v ktorej hodnotil svoju činnosť za rok 2023. Vo výročnej správe, paradoxne, najviac rezonuje úvodné slovo staronového predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý pomerne jasne deklaroval svoj negatívny postoj voči obnoviteľným zdrojom.
23. 08. 2024VIAC →
Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.
14. 05. 2024VIAC →
Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.
07. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek