Minulý rok bol z hľadiska veternej energetiky rekordný, kedy sa prekonala hranica 18 GW nových výrobných kapacít - z toho až 16,2 GW pochádza z úplne nových inštalácií. Nie je preto prekvapivé, že najnovšie prognózy organizácie WindEurope sú pozitívne.
Podľa najnovšej analýzy je cieľ vyrábať 35% elektriny z veterných turbín čoraz reálnejší. Podľa riaditeľa WindEurope, Giles Dicksona, za týmto úspechom stoja najmä pokroky v povoľovacích procesoch, ktoré sa naprieč Európou skracujú aj vplyvom povýšenia projektov OZE na verejný záujem. Napriek tomu ostávajú ďalšie bariéry, ktoré je potrebné odstrániť, pričom podľa WindEurope prevzala pozíciu hlavného úzkeho miesta otázka pripájania nových veterných turbín do siete. Už dnes sa kopia projekty, ktoré čakajú na pripojenie - aj preto budú potrebné masívne investície do modernizácie a rozširovanie sústav v EÚ.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek