SAPI: Rozvoj fotovoltiky v roku 2023 prekonal očakávania

SAPI
17. 01. 2024



TLAČOVÁ SPRÁVA

17. január 2024

  

SAPI: Rozvoj fotovoltiky v roku 2023 prekonal očakávania

 

Rok 2023 priniesol dlho očakávané oživenie sektora obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Vyplýva to z dát, ktoré Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) poskytli distribučné spoločnosti. Celkový nárast inštalovanej kapacity bol až o 400% vyšší v porovnaní s rokom 2022. Podľa SAPI ide o dôležitý míľnik v rozvoji fotovoltického trhu, ktorý takmer 10 rokov stagnoval.

 Podľa údajov regionálnych distribučných spoločností o pripojených elektrárňach v roku 2023 bolo na celom území Slovenska pripojených spolu 21 307 nových obnoviteľných zdrojov s celkovým výkonom 266,9 MW, čo je približne o 200 MW viac, ako bolo pripojených v roku 2022. Najviac, 11 202 elektrární s celkovým výkonom 107,8 MW sa pripojilo na západnom Slovensku (ide o cca 54 % z počtu inštalácií aj inštalovanej kapacity), nasledovalo stredné Slovensko so 6 028 novými elektrárňami s celkovým výkonom 102,8 MW. Najmenej sa pripájalo na východnom Slovensku, kde pribudlo 4 077 elektrární s výkonom 56,3 MW.

 Obrovský záujem domácností a firiem

Najväčší podiel na medziročnom prírastku mali malé fotovoltické rezidenčné zdroje, ktoré predstavovali 92% z celkového počtu inštalácií a 52 % celkového nárastu inštalovanej kapacity. „Rezidenčné zdroje potvrdili svoju dominanciu na Slovensku a prekvapili aj priemerným výkonom inštalácie, ktorý bol na úrovni 7,06 kW. Masívne prírastky podporili jednak obavy zo zdražovania energií, no veľkú úlohu zohral dobre nastavený systém podpory – Zelená domácnostiam II. V tomto smere musím vyzdvihnúť prácu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) ako aj Ministerstva hospodárstva SR (MH SR),“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 Zaujímavé čísla možno pozorovať aj pri lokálnych zdrojoch, ktorých podiel na nových inštaláciách predstavoval 39,75%. Ide o elektrárne vyrábajúce pre spotrebu priamo v mieste výroby. Aj tu treba podľa SAPI oceniť aktivity SIEA a MH SR, ktoré sa pretavili do troch dotačných výziev na výstavbu lokálnych zdrojov pre samosprávy a podniky. Lokálnych zdrojov pribudlo naviac na západe Slovenska (666), pričom priemerný inštalovaný výkon predstavoval 48,8 kW. Citeľne vyšší priemerný inštalovaný výkon bol na východe (65 KW) a na strednom Slovensku bol priemerný inštalovaný výkon v porovnaní so západom takmer dvojnásobný (89,1kW).

 Zaostávajú veľké projekty

Poslednú kategóriu predstavujú komerčné zdroje, teda elektrárne vyrábajúce elektrinu priamo na predaj. Tie sú z pohľadu rozvoja sektora OZE, ako aj z pohľadu nových prírastkov inštalovaných kapacít pre krajiny západnej Európy najzaujímavejšie. „Na rozdiel od rezidenčných a lokálnych zdrojov, pri komerčných zdrojoch, ktoré dodávajú elektrinu priamo do siete, Slovensko výrazne zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Rok 2023 mal v tomto smere priniesť oživenie, no podiel 8,36% na celkovom novom inštalovanom výkone je, obzvlášť pri pozemných inštaláciách, stále veľmi nízky. Aby sme boli konkrétni, najviac novej kapacity 21 MW (až 94 % z celkovej novoinštalovanej kapacity komerčných zdrojov) pribudlo na strednom Slovensku, kde však stále hovoríme o priemernej veľkosti jednej elektrárne len 1 MW. Veľké elektrárne s výkonom nad 5 MW sa teda ešte nepodarilo postaviť a pripojiť,“ približuje Karaba.

 Slovensko sa odrazilo z dna

Čísla z distribučných spoločností ukazujú podľa riaditeľa SAPI pozitívny trend. „Po desaťročí stagnácie to vyzerá tak, že sa trh s fotovoltikou opäť prebudil, no je potrebné ďalej pracovať na odstránení bariér rozvoja a vytvorení transparentného a motivačného prostredia pre investorov. Záujem o obnoviteľné zdroje evidujeme zo strany súkromných investorov aj samospráv. Problémy však spôsobujú zdĺhavé povoľovacie procesy a problematické čerpanie kapacít uvoľnených Slovenskou elektrizačnou a prenosovou sústavou (SEPS) v apríli 2021. Na ťahu je teda nová vláda, aby vytvorila podmienky, ktoré umožnia investorom pretaviť záujem o OZE v skutočné investície,“ uzatvára riaditeľ SAPI.

  

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

 

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek