Rok 2023 bol pre slovenský fotovoltický sektor zlomový

SAPI
17. 01. 2024



Hoci sme čakali, že v roku 2023 značne narastú kapacity slovenskej fotovoltiky, realita prekonala aj naše najoptimistickejšie očakávania. Podľa dát, ktoré SAPI poskytli prevádzkovatelia distribučných sústav, bolo v priebehu roka pripojených až 21 307 fotovoltických elektrární, ktoré spolu tvoria 266,9 MW novej inštalovanej kapacity. 

V porovnaní s rokom 2022 ide až o štvornásobne vyšší medziročný prírastok fotovoltiky. Najväčší podiel majú malé rezidenčné zdroje tak v počte inštalácií, ako aj v inštalovanej kapacite. Tým nepochybne pomohli aj podporné mechanizmy, najmä v podobe programu Zelená domácnostiam. Na Slovensku však nanešťastie stále zaostávajú komerčné zdroje, ktoré v roku 2023 iba letmo prekročili hranicu 22 MW inštalovanej kapacity. Stále však ide o nesmierny úspech, ktorý nám ukazuje, že sa slovenský trh s OZE opäť prebúdza a naberá na obrátkach. Nepochybujeme preto, že budeme na týchto úspechoch aj ďalej stavať a podarí sa nám naštartovať nielen komerčné fotovoltické inštalácie, ale aj rozvoj v ďalších technológiách OZE.

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa naším členom a podieľajte sa na úspechoch SAPI!

SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.

15. 01. 2025VIAC

 

Inštalácie solárnych elektrární v Európe spomalili, domácnostiam na vrchole krízy šetrili až 84 % nákladov na energie

Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.

30. 12. 2024VIAC

 

Len 17 % farmárov v Austrálii je proti využitiu pôdy na OZE

Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek