Príklad dobrej praxe: ČEZ otvára českým obciam možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov

SAPI
10. 01. 2023Rozvoj veternej energie zažíva u našich českých susedov revolúciu. Nielenže bola schválená novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorá zjednoduší ich výstavbu, ale ČEZ ponúka obciam bezprecedentnú možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov. 

Po získaní potrebných stavebných povolení môže ČEZ a príslušná obec vytvoriť spoločnú obchodnú spoločnosť, v ktorej má obec podiel 5%. Obce sa tak pri ich výstavbe môžu angažovať už od samotného začiatku projektovania a zároveň majú už od spustenia veterného parku garantované dodávky časti vyrobenej elektriny. Budú mať tiež príjem z generovaných ziskov. Tejto možnosti sa už chopila obec Zátor, ktorá s ČEZ vybuduje 5 turbín s celkovým inštalovaným výkonom približne 20MW. ČEZ už teraz rokuje o podobnej spolupráci s ďalšími obcami.

Komentáre

Súvisiace

V Dánsku bola nainštalovaná najväčšia veterná turbína na svete

Dánsky výrobca Vestas koncom minulého roka dokončil inštaláciu svojho prototypu novej veternej turbíny. S priemerom rotoru až 236 metrov ide o najväčšiu veternú turbínu, ktorá je v súčasnosti nainštalovaná.

10. 01. 2023VIAC

 

Estónsko podporí rozvoj vetra skrátením plánovania projektov

S energetickou krízou bojujú európske krajiny rôznym spôsobom. Príkladom je Estónsko, kde ministerstvo financií predložilo vláde novely zákona, ktoré umožnia skrátiť samosprávam plánovanie veterných elektrární o dva až tri roky.

30. 11. 2022VIAC

 

Štúdia SAPI: Vysoký potenciál rozvoja veternej energetiky ničí podnikateľské prostredie

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) predstavila v stredu, dňa 23. novembra 2022, na tlačovej konferencii unikátnu Štúdiu rozvoja veternej energetiky na Slovensku. Dokument vypracovaný odbornou skupinou v rámci SAPI analyzuje národné strategické dokumenty a legislatívu relevantnú pre oblasť rozvoja veternej energetiky.

23. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek