ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
Rozvoj veternej energie zažíva u našich českých susedov revolúciu. Nielenže bola schválená novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorá zjednoduší ich výstavbu, ale ČEZ ponúka obciam bezprecedentnú možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov.
Po získaní potrebných stavebných povolení môže ČEZ a príslušná obec vytvoriť spoločnú obchodnú spoločnosť, v ktorej má obec podiel 5%. Obce sa tak pri ich výstavbe môžu angažovať už od samotného začiatku projektovania a zároveň majú už od spustenia veterného parku garantované dodávky časti vyrobenej elektriny. Budú mať tiež príjem z generovaných ziskov. Tejto možnosti sa už chopila obec Zátor, ktorá s ČEZ vybuduje 5 turbín s celkovým inštalovaným výkonom približne 20MW. ČEZ už teraz rokuje o podobnej spolupráci s ďalšími obcami.
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Zníženie minimálnych odstupov veterných elektrární od obývaných oblastí je správny krok k rozvoju veternej energetiky na Slovensku. Významnej časti aktuálne pripravovaných projektov veterných parkov tak ubudla jedna z neprekonateľných bariér pre ich realizáciu.
31. 07. 2024VIAC →
Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov
09. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek