Príklad dobrej praxe: ČEZ otvára českým obciam možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov

SAPI
10. 01. 2023Rozvoj veternej energie zažíva u našich českých susedov revolúciu. Nielenže bola schválená novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorá zjednoduší ich výstavbu, ale ČEZ ponúka obciam bezprecedentnú možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov. 

Po získaní potrebných stavebných povolení môže ČEZ a príslušná obec vytvoriť spoločnú obchodnú spoločnosť, v ktorej má obec podiel 5%. Obce sa tak pri ich výstavbe môžu angažovať už od samotného začiatku projektovania a zároveň majú už od spustenia veterného parku garantované dodávky časti vyrobenej elektriny. Budú mať tiež príjem z generovaných ziskov. Tejto možnosti sa už chopila obec Zátor, ktorá s ČEZ vybuduje 5 turbín s celkovým inštalovaným výkonom približne 20MW. ČEZ už teraz rokuje o podobnej spolupráci s ďalšími obcami.

Komentáre

Súvisiace

Nová kapitola v Pláne obnovy a odolnosti sľubuje rozvoj OZE

V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie.

03. 05. 2023VIAC

 

Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

07. 03. 2023VIAC

 

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek