ÚVOD → AKTUALITY →Príklady dobrej praxe
Rozvoj veternej energie zažíva u našich českých susedov revolúciu. Nielenže bola schválená novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorá zjednoduší ich výstavbu, ale ČEZ ponúka obciam bezprecedentnú možnosť spolupráce pri výstavbe veterných parkov.
Po získaní potrebných stavebných povolení môže ČEZ a príslušná obec vytvoriť spoločnú obchodnú spoločnosť, v ktorej má obec podiel 5%. Obce sa tak pri ich výstavbe môžu angažovať už od samotného začiatku projektovania a zároveň majú už od spustenia veterného parku garantované dodávky časti vyrobenej elektriny. Budú mať tiež príjem z generovaných ziskov. Tejto možnosti sa už chopila obec Zátor, ktorá s ČEZ vybuduje 5 turbín s celkovým inštalovaným výkonom približne 20MW. ČEZ už teraz rokuje o podobnej spolupráci s ďalšími obcami.
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Príprava projektov veterných elektrární na Slovensku napreduje, v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie sú už veterné parky s výkonom dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Prvé projekty by mohli byť spustené do prevádzky v roku 2028 za predpokladu, že sa podarí štátu uviesť už prijaté zmeny v povoľovacích procesoch aj do praxe.
24. 01. 2025VIAC →
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
10. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek