Hoci je Poľsko aj naďalej do veľkej miery závislé na využívaní uhlia, nie je možné opomenúť pokroky, ktoré náš sused robí v oblasti obnoviteľných zdrojov. Okrem širšieho využitia solárnej a veternej energie sa poľská vláda najnovšie začína viac zaoberať aj potenciálom geotermálnej energie a predstavila svoj Viacročný program rozvoja využívania geotermálnych zdrojov.
V tomto pláne približuje aktivity, ktorými chce do roku 2040 podporiť rozvoj geotermálnej energie a znížiť možné investičné riziko, ktoré je s ňou spájané. Zrejme najzásadnejším opatrením je sprístupnenie grantovej schémy pre mestá a obce, ktorá im môže zafinancovať až 100% výdavkov spojených s prieskumnými vrtmi. Poľská vláda verí, že takéto pokrytie rizík môže motivovať samosprávy k využitiu ich geotermálneho potenciálu. My zase veríme, že by sme sa takejto podpory geotermálnej energie mohli dočkať aj na Slovensku.
Na neformálnom stretnutí ministrov energetiky EÚ, ktoré sa uskutočnilo v polovici júla v Budapešti, sa do značnej miery diskutovalo o potenciáli geotermálnej energie a jeho budúcom využití. Hoci zatiaľ v európskom energetickom mixe netvorí leví podiel, prítomní sa zhodli na tom, že ide o významný lokálny zdroj, ktorý môže podporiť energetickú bezpečnosť a sebestačnosť.
31. 07. 2024VIAC →
Po štyroch dekádach má Chorvátsko vrt, ktorý sa zameriava nie na ťažbu fosílnych palív, ale výlučne na využitie geotermálnej energie.
30. 05. 2024VIAC →
Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.
09. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek