Poľsko sa vydáva cestou geotermálnej energie

SAPI
07. 12. 2022Hoci je Poľsko aj naďalej do veľkej miery závislé na využívaní uhlia, nie je možné opomenúť pokroky, ktoré náš sused robí v oblasti obnoviteľných zdrojov. Okrem širšieho využitia solárnej a veternej energie sa poľská vláda najnovšie začína viac zaoberať aj potenciálom geotermálnej energie a predstavila svoj Viacročný program rozvoja využívania geotermálnych zdrojov.

 V tomto pláne približuje aktivity, ktorými chce do roku 2040 podporiť rozvoj geotermálnej energie a znížiť možné investičné riziko, ktoré je s ňou spájané. Zrejme najzásadnejším opatrením je sprístupnenie grantovej schémy pre mestá a obce, ktorá im môže zafinancovať až 100% výdavkov spojených s prieskumnými vrtmi. Poľská vláda verí, že takéto pokrytie rizík môže motivovať samosprávy k využitiu ich geotermálneho potenciálu. My zase veríme, že by sme sa takejto podpory geotermálnej energie mohli dočkať aj na Slovensku.

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

 

Geotermálny vrt v Kežmarku je už v skúšobnej prevádzke

Po takmer dvoch rokoch od začiatku prác bol geotermálny vrt v Kežmarku spustený do skúšobnej prevádzky.

20. 12. 2023VIAC

 

MIRRI pre geotermálny projekt pri Ďurkove schválilo podporu z eurofondov

Dlho očakávaný geotermálny projekt na Východnom Slovensku by mal obdržať až 56,1 milióna eur z Fondu pre spravodlivú transformáciu.

26. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek