MIRRI pre geotermálny projekt pri Ďurkove schválilo podporu z eurofondov

SAPI
26. 10. 2023Dlho očakávaný geotermálny projekt na Východnom Slovensku by mal obdržať až 56,1 milióna eur z Fondu pre spravodlivú transformáciu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja informatizácie SR schválilo osvedčenie o investícii a vyhlásilo výzvu určenú pre MH Teplárenský holding, a.s., ktorý projekt pri Ďurkove pripravuje. MIRRI očakáva, že k podpisu zmluvy a začiatku realizácie by mohlo dôjsť ešte v tomto roku. 

Z dotácie sa pritom podporí nielen výstavba samotného výrobného strediska, ale aj 15 kilometrového napájača, ktorý pomôže pokryť spotrebu tepla vyše 170 tisíc odberateľov. Podporu zo strany štátu pokladáme pri rozvoji geotermálnej energie vzhľadom na náklady za kľúčové, najmä v prípade prieskumných vrtov - veríme preto, že budeme v budúcnosti svedkami ďalších výziev zameraných aj na podporu samospráv, pre ktoré môžu práve prvotné náklady predstavovať bariéru pri využití geotermálnej energie.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo hospodárstva podporí OZE aj energetické úložiská

V rámci novej výzvy z Plánu obnovy a odolnosti chce rezort hospodárstva podporiť výstavbu nových OZE. Podporované budú okrem vodných elektrární všetky technológie, vrátane geotermálnych a veterných inštalácií.

26. 10. 2023VIAC

 

Geotermálna energia má v tepelnom nemeckom sektore zohrať kľúčovú úlohu

Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval, že by sa mala geotermálna energia v nadchádzajúcich rokoch tešiť čoraz väčšej podpore. Do roku 2030 by mal podiel geotermálu vo výrobe tepla narásť až 10-násobne.

07. 09. 2023VIAC

 

Nová kapitola v Pláne obnovy a odolnosti sľubuje rozvoj OZE

V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie.

03. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek