Chorvátsko má po 40 rokoch prvý geotermálny vrt, už teraz láka ďalších investorov

SAPI
30. 05. 2024Po štyroch dekádach má Chorvátsko vrt, ktorý sa zameriava nie na ťažbu fosílnych palív, ale výlučne na využitie geotermálnej energie. Niekoľkomiliónovú investíciu pri meste Bjelovar podporili okrem mesta a vlády aj investori zo zahraničia a už teraz sa ukazuje, že výdatnosť vrtu presahuje predbežné očakávania. Mesto si od projektu sľubuje nielen dodávky tepla pre domácnosti a rekreačné zariadenia, ale najmä pre potenciálnych investorov zo sektoru skleníkového poľnohospodárstva, ktorých by mal úspešný vrt pritiahnuť. Okrem toho sa očakávajú ďalšie investície vlády do už rozbehnutého projektu a vykonanie nových vrtov. Aj tu sa nám ukazuje, aká dôležitá je prítomnosť úspešných pilotných projektov a počiatočná investičná podpora pre samosprávy, ktoré často nedisponujú prostriedkami na pokrytie všetkých nákladov. Vzhľadom na investičnú neistotu, ktorá sa s týmto typom projektu spája, ide aj u nás o kľúčové opatrenie pre implementáciu geotermálu do energetického mixu.

Komentáre

Súvisiace

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

 

Geotermálny vrt v Kežmarku je už v skúšobnej prevádzke

Po takmer dvoch rokoch od začiatku prác bol geotermálny vrt v Kežmarku spustený do skúšobnej prevádzky.

20. 12. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek