Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

SAPI
09. 05. 2024
Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti. Napríklad Prešovský samosprávny kraj plánuje inštalovať fotovoltiku na stredných školách naprieč piatimi mestami s cieľom znížiť ich energetickú náročnosť a finančné náklady. Inštalácie budú mať výkon v rozmedzí od 30 do 90 kW a mali by byť podporené cez výzvu SIEA. Mesto Partizánske naopak plánuje využívať geotermálnu energiu na čiastočnú náhradu fosílnych palív vo vykurovaní. Vo svojich plánoch sa do veľkej miery inšpirujú príkladmi zo západu, najmä z Českej republiky. No a keďže nielen dobrá výbava, ale aj dobré plánovanie je základom úspešného výsledku, tak za veľmi pozitívnu vnímame aj prípravu klimatického plánu Mesta Bratislava, ktorý ráta aj s energetickými opatreniami a rozvojom OZE v meste. V napätí budeme očakávať, aké ďalšie správy sa k nám z celého Slovenska v dohľadnej dobe dostanú a veríme, že k tejto téme prispejeme aj na našej SAPI Energy Conference 2024, kde je možnostiam, ktorými samosprávy v rozvoji svojej energetiky disponujú, venovaný jeden celý samostatný blok.

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek