Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti. Napríklad Prešovský samosprávny kraj plánuje inštalovať fotovoltiku na stredných školách naprieč piatimi mestami s cieľom znížiť ich energetickú náročnosť a finančné náklady. Inštalácie budú mať výkon v rozmedzí od 30 do 90 kW a mali by byť podporené cez výzvu SIEA. Mesto Partizánske naopak plánuje využívať geotermálnu energiu na čiastočnú náhradu fosílnych palív vo vykurovaní. Vo svojich plánoch sa do veľkej miery inšpirujú príkladmi zo západu, najmä z Českej republiky. No a keďže nielen dobrá výbava, ale aj dobré plánovanie je základom úspešného výsledku, tak za veľmi pozitívnu vnímame aj prípravu klimatického plánu Mesta Bratislava, ktorý ráta aj s energetickými opatreniami a rozvojom OZE v meste. V napätí budeme očakávať, aké ďalšie správy sa k nám z celého Slovenska v dohľadnej dobe dostanú a veríme, že k tejto téme prispejeme aj na našej SAPI Energy Conference 2024, kde je možnostiam, ktorými samosprávy v rozvoji svojej energetiky disponujú, venovaný jeden celý samostatný blok.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek