Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

SAPI
01. 04. 2025



V Bratislave 1. apríla 2025

TLAČOVÁ SPRÁVA

Nové kapacity na výrobu elektriny vo svete ťahali minulý rok obnoviteľné zdroje energie

 

Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja. Aj podľa Útvaru hodnoty za peniaze bude Slovensko potrebovať až 8 000 megawattov veterných elektrární a 9 000 megawattov fotovoltických elektrární, a to aj v prípade výstavby novej jadrovej elektrárne.

 

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) tvorili minulý rok celosvetovo až 92,5 % nových kapacít na výrobu elektriny. Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu (IRENA) pribudli nové OZE s inštalovaným výkonom 585 000 megawattov (MW), z toho až 96,6 % tvorili solárne a veterné elektrárne. „Aj minulý rok potvrdil, že obnoviteľné zdroje sú technicky, ekonomicky a z pohľadu rýchlosti výstavby, a teda aj schopnosti reagovať na rastúcu spotrebu elektriny, dostupnejšie ako tradičné zdroje, teda plynové, uhoľné, či jadrové elektrárne,“ dodáva Ján Karaba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI).

V roku 2024 nesmerovali významné investície do OZE iba v krajinách EÚ alebo USA. Lídrom výstavby OZE bola  Čína, ktorej podiel na nových zelených kapacitách dosiahol až 64 %. „Okrem environmentálnych výhod sú motiváciou najmä veľmi nízke výrobné náklady zelených zdrojov. Slovenská ekonomika postavená stále významne na priemysle a výrobných odvetviach tak môže byť o pár rokov v konkurenčnej nevýhode oproti iným krajinám, ak nezlepší podmienky povoľovania zelených zdrojov, ,“  upozorňuje J. Karaba. Nielen Čína, ale aj India, teda krajiny, ktoré dlhé roky vsádzali najmä na výrobu elektriny z uhlia, plynu, či jadrové elektrárne, sa totiž stávajú lídrami v prechode na zelenú energetiku.

Ako informovalo SAPI vo februári, na Slovensku minulý rok prakticky 100 % novo pripojených 280,16 megawattov kapacít na výrobu elektriny tvorili OZE, konkrétne fotovoltické elektrárne. Aj keď toto tempo podľa SAPI dokonca predbieha ciele vyplývajúce z Národného energetického a klimatického plánu, nebude to stačiť pre potreby dekarbonizácie priemyslu. „Rýchlejší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie je nevyhnutný pre pokrytie rastu spotreby elektriny na Slovensku, ktorý nás čaká či chceme alebo nie. Aj štátne analýzy ukazujú, že ani nový jadrový zdroj, ktorému sa zo strany štátu venuje viac pozornosti ako zeleným zdrojom, nebude vedieť tento nárast pokryť,“ upozorňuje J. Karaba.

Napríklad aj analýza Útvaru hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií SR potvrdila, že aj v prípade výstavby nového jadrového zdroja budeme do roku 2050 potrebovať viac ako 9 000 MW fotovoltických elektrání a 8 000 MW veterných elektrární. Dnes pritom máme v prevádzke len 1 100 MW fotovoltických elektrární a 3 MW veterných elektrární. Ako potvrdzujú aj minuloročné prírastky OZE vo svete, nielen v Európe, na Slovensku trestuhodne strácame čas. Štát stále nedokázal urýchliť povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie a odstrániť finančné bariéry pre ich pripojenie a prevádzku. Naopak, napríklad regulačný úrad od tohto roka zvýšil poplatok za prístup do sústav (tzv. G-komponent) a za pomalé odstraňovanie bariér nám dokonca hrozí žaloba zo strany Európskej komisie,“ dodáva J. Karaba.


 

Kontakt pre médiá

Ján Karaba                                                                                           Peter Marčan

riaditeľ SAPI                                                                                         PR agentúra ReputationN

jan.karaba@sapi.sk                                                                           marcan@reputationn.sk

+421 902 287 397                                                                              +421 910 984 243

 

Súvisiace

Slovak Renewables Market Outlook 2024 potvrdil pomalý rast viacerých OZE

Slovak Renewables Market Outlook 2024 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.

20. 05. 2025VIAC

 

Budúcnosť poľnohospodárstva a výroby elektriny zo slnka je agrivoltika, na Slovensku sa nedá postaviť

Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.

05. 05. 2025VIAC

 

Agrivoltika je budúcnosť farmárčenia a energetiky

Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.

30. 04. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek