Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

SAPI
31. 01. 2024



Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie. Tá by mala zahŕňať zmapovanie dostupných geotermálnych ložísk vhodných na energetické využitie a vytvorenie komplexnej a transparentnej databázy. Podľa uznesenia by tiež mali vzniknúť podporné finančné mechanizmy, ktoré by dokázali pokryť prvotné investičné náklady. 

Európsky parlament tiež vyzýva štáty EÚ, aby vypracovali po vzore Poľska, Francúzska a Írska vlastné národné stratégie zamerané na rozvoj geotermálnej energie. Slovensko má taktiež významný geotermálny potenciál, ktorý si postupne začínajú uvedomovať aj investori a samosprávy. Geotermálna energia je zahrnutá aj v kapitole REPowerEU Plánu obnovy a odolnosti v rámci opatrení na skrátenie povoľovacích procesov a pasportizácie geotermálnych vrtov.

Súvisiace

EÚ musí zvýšiť investície do sietí a skladovania elektriny, pomôže aj ekonomike

Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.

11. 06. 2025VIAC

 

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek