Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.
Hoci sa v porovnaní s predchádzajúcim návrhom úpravy pracuje so striktnejšími podmienkami – kedy musí byť odstup turbín až 700 metrov – pre Poľsko by to znamenalo výrazný krok k rozvoju veternej energie a navýšeniu jej podielu v energetickom mixe. Poľsko by podľa výpočtov mohlo do roku 2030 navýšiť svoju inštalovanú kapacitu veterných turbín až o 6 GW. Našim susedom prajeme čo najskoršie schválenie aktualizácie zákona a veríme, že čoskoro prídeme s podobnou správou aj z nášho domáceho prostredia.
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Zníženie minimálnych odstupov veterných elektrární od obývaných oblastí je správny krok k rozvoju veternej energetiky na Slovensku. Významnej časti aktuálne pripravovaných projektov veterných parkov tak ubudla jedna z neprekonateľných bariér pre ich realizáciu.
31. 07. 2024VIAC →
Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov
09. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek