Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.
Hoci sa v porovnaní s predchádzajúcim návrhom úpravy pracuje so striktnejšími podmienkami – kedy musí byť odstup turbín až 700 metrov – pre Poľsko by to znamenalo výrazný krok k rozvoju veternej energie a navýšeniu jej podielu v energetickom mixe. Poľsko by podľa výpočtov mohlo do roku 2030 navýšiť svoju inštalovanú kapacitu veterných turbín až o 6 GW. Našim susedom prajeme čo najskoršie schválenie aktualizácie zákona a veríme, že čoskoro prídeme s podobnou správou aj z nášho domáceho prostredia.
Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.
21. 09. 2023VIAC →
Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).
06. 09. 2023VIAC →
avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.
24. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek