Európsky environmentálny úrad, Vysoká škola ekonomická v Štokholme, a Postupimský inštitút pre výskum klimatických dopadov vydali novú štúdiu zameranú na porovnanie investícií do jadrových elektrární a technológií OZE. Autori v nej uvádzajú, že hoci využitie jadrovej elektriny a výstavba nových jadrových elektrární predstavuje obľúbený politický diskurz, z dlhodobého hľadiska sú investície do nej čoraz nevýhodnejšie.
Argumentuje postupne drahšími prvotnými investíciami, ktoré môžu už v priebehu výstavby niekoľkonásobne narásť, ako aj ich možnou nespoľahlivosťou, pričom poukazuje na nedostatok vody následkom sucha. Správa konštatuje, že tento stav sa bude postupom času iba zhoršovať a namiesto toho, aby štáty ďalej podporovali jadro so zámerom dekarbonizovať svoje ekonomiky čo najrýchlejšie, by mali investovať do OZE a dekarbonizovať svoje ekonomiky čo najefektívnejšie.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek