Podľa novej štúdie je elektrina vyrobená z OZE finančne výhodnejšia než elektrina z jadra

SAPI
24. 08. 2023Európsky environmentálny úrad, Vysoká škola ekonomická v Štokholme, a Postupimský inštitút pre výskum klimatických dopadov vydali novú štúdiu zameranú na porovnanie investícií do jadrových elektrární a technológií OZE. Autori v nej uvádzajú, že hoci využitie jadrovej elektriny a výstavba nových jadrových elektrární predstavuje obľúbený politický diskurz, z dlhodobého hľadiska sú investície do nej čoraz nevýhodnejšie. 

Argumentuje postupne drahšími prvotnými investíciami, ktoré môžu už v priebehu výstavby niekoľkonásobne narásť, ako aj ich možnou nespoľahlivosťou, pričom poukazuje na nedostatok vody následkom sucha. Správa konštatuje, že tento stav sa bude postupom času iba zhoršovať a namiesto toho, aby štáty ďalej podporovali jadro so zámerom dekarbonizovať svoje ekonomiky čo najrýchlejšie, by mali investovať do OZE a dekarbonizovať svoje ekonomiky čo najefektívnejšie.


Komentáre

Súvisiace

Záujem českých inštalatérov o obnoviteľné zdroje rýchlo rastie

Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.

21. 09. 2023VIAC

 

Slovenský priemysel ozelenie - z Modernizačného fondu sa rozdelí takmer pol miliardy eur

Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.

21. 09. 2023VIAC

 

V Česku narástol počet požiarov fotovoltiky spojených s jej neodbornou inštaláciou

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.

07. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek