Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov. Pomerne často vídať diskusiu o vzťahu veterných elektrární a vtáctva, v prípade fotovoltiky však nejde o zvlášť rozšírenú tému. Ako sa ale ukazuje, fotovoltika nepredstavuje o nič väčšie nebezpečenstvo, ako iné presklené budovy alebo lesklé plochy. Práve naopak, mnohé moderné fotovoltické články sú pre vtáky čitateľnejšie než iné podobné materiály - ku kolíziám tak dochádza ešte zriedkavejšie než pri iných stavbách. O niečo rizikovejšie už sú koncentrované solárne elektrárne, ktoré však v našich podmienkach nemajú zastúpenie. K diskusii o symbióze fotovoltiky a vtáctva prispeli aj slovenskí vedci - iba minulý mesiac vyšla štúdia, podľa ktorej môžu solárne parky podporiť biodiverzitu, vrátane počtu jedincov a prítomných druhov.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek