Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

SAPI
28. 03. 2024
Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov. Pomerne často vídať diskusiu o vzťahu veterných elektrární a vtáctva, v prípade fotovoltiky však nejde o zvlášť rozšírenú tému. Ako sa ale ukazuje, fotovoltika nepredstavuje o nič väčšie nebezpečenstvo, ako iné presklené budovy alebo lesklé plochy. Práve naopak, mnohé moderné fotovoltické články sú pre vtáky čitateľnejšie než iné podobné materiály - ku kolíziám tak dochádza ešte zriedkavejšie než pri iných stavbách. O niečo rizikovejšie už sú koncentrované solárne elektrárne, ktoré však v našich podmienkach nemajú zastúpenie. K diskusii o symbióze fotovoltiky a vtáctva prispeli aj slovenskí vedci - iba minulý mesiac vyšla štúdia, podľa ktorej môžu solárne parky podporiť biodiverzitu, vrátane počtu jedincov a prítomných druhov.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Slovakia: PV development in 2023 exceeds expectations

The year 2023 brought the long-awaited revitalization of renewable energy sources (RES), as evidenced by data provided to the Slovak Association of Photovoltaic Industry and RES (SAPI) by the distribution system operators (DSOs). According to SAPI, this is an important milestone in the development of the PV market, which has been stagnating for almost 10 years.

18. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek