Kým Slovensku s rozvojom OZE uchádza vlak, vyspelé krajiny sa predbiehajú v tom, kto viac podporí rozvoj OZE. Len v Európe stúpla v marci celková výroba elektriny z OZE medziročne o 11%. Dôvody sú čisto ekonomické, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že medzi lídrov rozvoja OZE patrí aj Čína, ktorá sa zároveň radí medzi najväčších svetových znečisťovateľov.
Zaujímavou je však výmena v rebríčku najatraktívnejších krajín pre rozvoj OZE, kde Čínu predbehlo Nemecko. Tento posun je, svojím spôsobom, pochopiteľný, keďže Nemecku hrozí po odstavení jadrových elektrární nedostatok energie a ďalšie zapájanie uhoľných elektrární je v absolútnom rozpore s cieľmi, ktoré chce krajina dosiahnuť. Nemecko sa tak opäť stáva príkladom pre ďalšie európske krajiny líderstva v rozvoji OZE, cesta k vytýčeným energetickým a klimatickým cieľom však bude ešte veľmi náročná.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek