Najväčšia veterná turbína bude čínska

SAPI
24. 08. 2021Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW. Jej 118 metrov dlhé lopatky dokážu pokryť plochu väčšiu ako 6 futbalových ihrísk. Čína očakáva, že tento kolos dokáže vyrobiť ročne 80 GWh elektriny, čo je o 45% viac než predchodca, od ktorej má najväčšia turbína len o 19% dlhšie lopatky. Prototyp by mal byť v prevádzke v roku 2023 a v prvej polovici 2024 by už mala byť zahájená komerčná produkcia. Táto správa tak potvrdzuje dlhodobý trend vo veternej energetike, ktorý charakterizujú slová "čím väčšie, tým lepšie a ekonomickejšie".

Komentáre

Súvisiace

Nemecko predstavilo stratégiu pre rozvoj fotovoltiky

Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.

29. 03. 2023VIAC

 

OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.

29. 03. 2023VIAC

 

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek