Najväčšia veterná turbína bude čínska

SAPI
24. 08. 2021Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW. Jej 118 metrov dlhé lopatky dokážu pokryť plochu väčšiu ako 6 futbalových ihrísk. Čína očakáva, že tento kolos dokáže vyrobiť ročne 80 GWh elektriny, čo je o 45% viac než predchodca, od ktorej má najväčšia turbína len o 19% dlhšie lopatky. Prototyp by mal byť v prevádzke v roku 2023 a v prvej polovici 2024 by už mala byť zahájená komerčná produkcia. Táto správa tak potvrdzuje dlhodobý trend vo veternej energetike, ktorý charakterizujú slová "čím väčšie, tým lepšie a ekonomickejšie".

Komentáre

Súvisiace

SAPI: Plynovej kríze sme mohli predísť rýchlejšou transformáciou na OZE

Cena plynu atakuje historické maximá a analytici upozorňujú, že odstavením plynovodu Jamal hrozia Európe odstávky dodávok plynu až blackouty.

22. 12. 2021VIAC

 

Slováci chcú nahradiť plyn obnoviteľnými zdrojmi

Greenpeace zverejnil zaujímavé výsledky prieskumu, ktorý pre organizáciu robila agentúra AKO. Pozitívne správy sú, že 80% Slovákov očakáva, že sa riešenie klimatickej krízy stane prioritou vlády.

21. 12. 2021VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek