Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW. Jej 118 metrov dlhé lopatky dokážu pokryť plochu väčšiu ako 6 futbalových ihrísk. Čína očakáva, že tento kolos dokáže vyrobiť ročne 80 GWh elektriny, čo je o 45% viac než predchodca, od ktorej má najväčšia turbína len o 19% dlhšie lopatky. Prototyp by mal byť v prevádzke v roku 2023 a v prvej polovici 2024 by už mala byť zahájená komerčná produkcia. Táto správa tak potvrdzuje dlhodobý trend vo veternej energetike, ktorý charakterizujú slová "čím väčšie, tým lepšie a ekonomickejšie".
O nové obnoviteľné zdroje majú investori záujem. Problémami sú skôr administratívne prekážky a sieťové poplatky, na ktoré neustále upozorňuje aj SAPI. Napriek týmto komplikáciám však dokážu byť napríklad fotovoltické, či veterné elektrárne stále rentabilné.
16. 08. 2022VIAC →
V susednej Českej republike oceňovali v rámci Dní teplárenstva a energetiky inovatívne projekty. V kategórii Rozvoj a využitie KVET a OZE v teplárenstve vyhral projekt Teplárne Brno EKOtelna s alternatívnymi zdrojmi.
03. 08. 2022VIAC →
Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie.
27. 07. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek