Najväčšia veterná turbína bude čínska

SAPI
24. 08. 2021Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW. Jej 118 metrov dlhé lopatky dokážu pokryť plochu väčšiu ako 6 futbalových ihrísk. Čína očakáva, že tento kolos dokáže vyrobiť ročne 80 GWh elektriny, čo je o 45% viac než predchodca, od ktorej má najväčšia turbína len o 19% dlhšie lopatky. Prototyp by mal byť v prevádzke v roku 2023 a v prvej polovici 2024 by už mala byť zahájená komerčná produkcia. Táto správa tak potvrdzuje dlhodobý trend vo veternej energetike, ktorý charakterizujú slová "čím väčšie, tým lepšie a ekonomickejšie".

Komentáre

Súvisiace

Plynárom sa nepáči balíček Fit for 55

Blížiaci sa koniec éry využívania fosílnych palív vyvoláva dôležitú otázku o budúcnosti energetiky. Na jednej strane končia staré, znečisťujúce zdroje, no na strane druhej ešte siete ani legislatívy nie sú pripravené na väčší podiel a integráciu OZE. Dočasnou odpoveďou, zvlášť v krajinách ako Slovensko, má byť nízkouhlíkový zemný plyn.

17. 09. 2021VIAC

 

Výroba zelenej ocele môže významným spôsobom prispieť v boji proti klimatickej zmene

Kľúčom k jej výrobe je využívanie vodíka. Dôležité je, aby šlo o tzv. zelený vodík, teda vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie.

04. 09. 2021VIAC

 

Zelená doprava nie je už len hudbou budúcnosti

Ministerstvo hospodárstva potvrdzuje svoju orientáciu na vodík. Minister Sulík sa zúčastnil predstavenia prvého slovenského autobusu na vodík. Autobus vyrobila spišskonovoveská spoločnosť Rošero a Technická univerzita v Košicich (TUKE).

09. 08. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek