Najväčšia veterná turbína bude čínska

SAPI
24. 08. 2021Kým na Slovensku využívanie veternej energie stagnuje už 18 rokov, Čína oznamuje ďalší rekord. Má ním byť 242 metrov vysoká off-shore veterná turbína s výkonom 16 MW. Jej 118 metrov dlhé lopatky dokážu pokryť plochu väčšiu ako 6 futbalových ihrísk. Čína očakáva, že tento kolos dokáže vyrobiť ročne 80 GWh elektriny, čo je o 45% viac než predchodca, od ktorej má najväčšia turbína len o 19% dlhšie lopatky. Prototyp by mal byť v prevádzke v roku 2023 a v prvej polovici 2024 by už mala byť zahájená komerčná produkcia. Táto správa tak potvrdzuje dlhodobý trend vo veternej energetike, ktorý charakterizujú slová "čím väčšie, tým lepšie a ekonomickejšie".

Komentáre

Súvisiace

Návratnosť investícií do OZE sa znižuje

O nové obnoviteľné zdroje majú investori záujem. Problémami sú skôr administratívne prekážky a sieťové poplatky, na ktoré neustále upozorňuje aj SAPI. Napriek týmto komplikáciám však dokážu byť napríklad fotovoltické, či veterné elektrárne stále rentabilné.

16. 08. 2022VIAC

 

Pozitívny príklad v oblasti teplárenstva z ČR

V susednej Českej republike oceňovali v rámci Dní teplárenstva a energetiky inovatívne projekty. V kategórii Rozvoj a využitie KVET a OZE v teplárenstve vyhral projekt Teplárne Brno EKOtelna s alternatívnymi zdrojmi.

03. 08. 2022VIAC

 

Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy môže byť v Nemecku onedlho realitou

Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie.

27. 07. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek