O geotermálnej energii hovoríme pomerne často. Ide o veľmi dôležitý a čistý zdroj tepla, ktorý máme doslova „pod zadkom.“ Napriek tomu potenciál nevyužívame naplno. Príčinou sú bariéry, predovšetkým povoľovacie procesy EIA a vysoké vstupné investičné náklady. Ak sa teda aj nájde investor, narazí na prax slovenských úradov. Inak to nie je ani v prípade zámeru investora v Tatranskej Lomnici. MŽP skomplikovalo investorovi život rozhodnutím, že podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa musí posudzovať už projekt samotného prieskumného vrtu. Problémom kompletnej EIA v prípade prieskumného vrtu je ten, že na splnenie požiadaviek hodnotenia sú potrebné údaje, ktoré je možné získať až na základe výsledkov z prieskumného vrtu. Je až paradoxné, že rezort, ktorých má životné prostredie chrániť ho svojimi obštrukciami ohrozuje.
Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval, že by sa mala geotermálna energia v nadchádzajúcich rokoch tešiť čoraz väčšej podpore. Do roku 2030 by mal podiel geotermálu vo výrobe tepla narásť až 10-násobne.
07. 09. 2023VIAC →
EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.
28. 06. 2023VIAC →
V najnovšej kapitole národného plánu obnovy, ktorá transponuje ciele plánu REPowerEU, bolo schválených hneď niekoľko opatrení, ktoré avizujú podporu geotermálnej aj veternej energie.
03. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek