MŽP blokuje investíciu v Tatrách

SAPI
16. 08. 2022O geotermálnej energii hovoríme pomerne často. Ide o veľmi dôležitý a čistý zdroj tepla, ktorý máme doslova „pod zadkom.“ Napriek tomu potenciál nevyužívame naplno. Príčinou sú bariéry, predovšetkým povoľovacie procesy EIA a vysoké vstupné investičné náklady. Ak sa teda aj nájde investor, narazí na prax slovenských úradov. Inak to nie je ani v prípade zámeru investora v Tatranskej Lomnici. MŽP skomplikovalo investorovi život rozhodnutím, že podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa musí posudzovať už projekt samotného prieskumného vrtu. Problémom kompletnej EIA v prípade prieskumného vrtu je ten, že na splnenie požiadaviek hodnotenia sú potrebné údaje, ktoré je možné získať až na základe výsledkov z prieskumného vrtu. Je až paradoxné, že rezort, ktorých má životné prostredie chrániť ho svojimi obštrukciami ohrozuje.

Komentáre

Súvisiace

Podpora geotermálnej energie sa opäť odkladá

Hoci je pre rozvoj geotermálnej energie na Slovensku z eurofondov vyčlenených 13 miliónov eur, prvé investičné výzvy uvidíme až v priebehu budúceho roka.

07. 03. 2023VIAC

 

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

 

Stredná Európa vstupuje do roku 2023 so zvýšeným záujmom o geotermálnu energiu

Energetická kríza, ktorá v priebehu minulého roku nabrala na intenzite, so sebou priniesla aj pozitívnu reakciu, ktorá môže pomôcť sektoru stredoeurópskeho teplárenstva. Hneď niekoľko štátov prejavilo rastúci záujem o rozvoj geotermálnej energie a investície do prieskumných vrtov.

06. 01. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek