O geotermálnej energii hovoríme pomerne často. Ide o veľmi dôležitý a čistý zdroj tepla, ktorý máme doslova „pod zadkom.“ Napriek tomu potenciál nevyužívame naplno. Príčinou sú bariéry, predovšetkým povoľovacie procesy EIA a vysoké vstupné investičné náklady. Ak sa teda aj nájde investor, narazí na prax slovenských úradov. Inak to nie je ani v prípade zámeru investora v Tatranskej Lomnici. MŽP skomplikovalo investorovi život rozhodnutím, že podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa musí posudzovať už projekt samotného prieskumného vrtu. Problémom kompletnej EIA v prípade prieskumného vrtu je ten, že na splnenie požiadaviek hodnotenia sú potrebné údaje, ktoré je možné získať až na základe výsledkov z prieskumného vrtu. Je až paradoxné, že rezort, ktorých má životné prostredie chrániť ho svojimi obštrukciami ohrozuje.
Na neformálnom stretnutí ministrov energetiky EÚ, ktoré sa uskutočnilo v polovici júla v Budapešti, sa do značnej miery diskutovalo o potenciáli geotermálnej energie a jeho budúcom využití. Hoci zatiaľ v európskom energetickom mixe netvorí leví podiel, prítomní sa zhodli na tom, že ide o významný lokálny zdroj, ktorý môže podporiť energetickú bezpečnosť a sebestačnosť.
31. 07. 2024VIAC →
Po štyroch dekádach má Chorvátsko vrt, ktorý sa zameriava nie na ťažbu fosílnych palív, ale výlučne na využitie geotermálnej energie.
30. 05. 2024VIAC →
Existujú viaceré zásadné dôvody pre potrebu rozvoja OZE - energetická bezpečnosť, rýchlosť výstavby, cenová dostupnosť vyrobenej elektriny, a tiež ekologickosť prevádzky. Tieto technológie sú preto kľúčové aj pri napĺňaní našich energetických a klimatických cieľov.
30. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek