Zo Správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR vyplýva, že Slovensko sa zatiaľ v príprave pravidiel pre výstavbu nových veterných elektrární príliš neposunulo. To sa týka tak vymedzenia dvoch nových akceleračných zón, ako aj prípravy metodiky pre rýchlejšie povoľovanie projektov veterných parkov. Táto stagnácia nemá vplyv iba na investorov a slovenskú energetiku, ale môže ohroziť aj obdržanie platby z Plánu obnovy a odolnosti. Podľa NIKA za meškaním stoja najmä personálne zmeny na Ministerstve životného prostredia. Objavujú sa však aj názory, že má envirorezort zle nastavené priority a až príliš sa sústreďuje na problematiku akceleračných zón za cenu toho, že zanedbáva povolenie už existujúcich projektových návrhov, čím spomaľuje ich realizáciu a rozvoj vetra.
Prechod na zelenú ekonomiku si podľa asociácie WindEurope len v oblasti veternej energetiky vyžiada do roku 2030 vyškolenie viac ako 200 000 nových pracovníkov. Už dnes pritom dáva prácu približne 370 000 ľuďom v krajinách EÚ
Dňa 17. septembra 2024 poslanci NR SR schválili novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá prináša zmeny pre energetický sektor. Novela bola schválená 78 hlasmi a nadobudne účinnosť 1. mája 2024.