Príprava pravidiel pre veternú energiu nenapreduje dostatočne rýchlo

SAPI
14. 03. 2024
Zo Správy o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR vyplýva, že Slovensko sa zatiaľ v príprave pravidiel pre výstavbu nových veterných elektrární príliš neposunulo. To sa týka tak vymedzenia dvoch nových akceleračných zón, ako aj prípravy metodiky pre rýchlejšie povoľovanie projektov veterných parkov. Táto stagnácia nemá vplyv iba na investorov a slovenskú energetiku, ale môže ohroziť aj obdržanie platby z Plánu obnovy a odolnosti. Podľa NIKA za meškaním stoja najmä personálne zmeny na Ministerstve životného prostredia. Objavujú sa však aj názory, že má envirorezort zle nastavené priority a až príliš sa sústreďuje na problematiku akceleračných zón za cenu toho, že zanedbáva povolenie už existujúcich projektových návrhov, čím spomaľuje ich realizáciu a rozvoj vetra.

Komentáre

Súvisiace

Slovensko potrebuje aj chce technológie OZE - rezort životného prostredia to však rovnako nevidí

Existujú viaceré zásadné dôvody pre potrebu rozvoja OZE - energetická bezpečnosť, rýchlosť výstavby, cenová dostupnosť vyrobenej elektriny, a tiež ekologickosť prevádzky. Tieto technológie sú preto kľúčové aj pri napĺňaní našich energetických a klimatických cieľov.

30. 05. 2024VIAC

 

Zaberajú veterné parky príliš veľa miesta? Ukazuje sa, že to nemusí byť úplne pravda

Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov

09. 05. 2024VIAC

 

Veternú energiu naďalej sprevádzajú mýty, ovplyvňujú aj názory obyvateľov

Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek