V rámci novej výzvy z Plánu obnovy a odolnosti chce rezort hospodárstva podporiť výstavbu nových OZE. Podporované budú okrem vodných elektrární všetky technológie, vrátane geotermálnych a veterných inštalácií. Podstatná časť alokovaných financií je však určená aj na inštaláciu zariadení na uskladňovanie elektriny. Z celkovej čiastky 63,74 milióna eur, ktorá bola na výzvu vyčlenená, je až 52 miliónov určených na projekty zahŕňajúce ako OZE, tak aj batériové úložiská. O možnosti uskladňovania prebytočne vyrobenej elektriny sa už dlho hovorí ako o kľúčovej podmienke maximálneho využitia technológií OZE, ich finančná podpora preto vysiela signál, že by aj na Slovensku mohlo dôjsť k ich významnému pokroku. Žiadosti o podporu je možné zasielať až do 15. januára budúceho roku a žiadatelia môžu získať podporu v rozmedzí 2,5 až 5 miliónov eur, pričom projekty môžu byť realizované naprieč celou SR.
Rozvoj fotovoltiky v Česku naďalej pokračuje rýchlym tempom. Napríklad spoločnosť EG.D., jeden z distribútorov, pripojila do siete viac než dvojnásobok inštalovanej kapacity fotovoltiky než tomu bolo minulý rok.
22. 11. 2023VIAC →
Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.
14. 11. 2023VIAC →
Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.
26. 10. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek