Ministerstvo hospodárstva podporí OZE aj energetické úložiská

SAPI
26. 10. 2023V rámci novej výzvy z Plánu obnovy a odolnosti chce rezort hospodárstva podporiť výstavbu nových OZE. Podporované budú okrem vodných elektrární všetky technológie, vrátane geotermálnych a veterných inštalácií. Podstatná časť alokovaných financií je však určená aj na inštaláciu zariadení na uskladňovanie elektriny. Z celkovej čiastky 63,74 milióna eur, ktorá bola na výzvu vyčlenená, je až 52 miliónov určených na projekty zahŕňajúce ako OZE, tak aj batériové úložiská. O možnosti uskladňovania prebytočne vyrobenej elektriny sa už dlho hovorí ako o kľúčovej podmienke maximálneho využitia technológií OZE, ich finančná podpora preto vysiela signál, že by aj na Slovensku mohlo dôjsť k ich významnému pokroku. Žiadosti o podporu je možné zasielať až do 15. januára budúceho roku a žiadatelia môžu získať podporu v rozmedzí 2,5 až 5 miliónov eur, pričom projekty môžu byť realizované naprieč celou SR.

Komentáre

Súvisiace

V ČR sa pripravujú na boom veternej energie

Rozvoj fotovoltiky v Česku naďalej pokračuje rýchlym tempom. Napríklad spoločnosť EG.D., jeden z distribútorov, pripojila do siete viac než dvojnásobok inštalovanej kapacity fotovoltiky než tomu bolo minulý rok.

22. 11. 2023VIAC

 

Slováci vidia budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch, najmenej využívaný z nich je vietor

Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.

14. 11. 2023VIAC

 

Európska komisia predstavila akčný plán na podporu veternej energie

Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.

26. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek