Už viackrát sme písali, že za nárast cien energií môže do veľkej miery aj rozhodnutie Nemecka predčasne odstaviť jadrové elektrárne. Krajina teraz musí kompenzovať výpadky opätovným spúšťaním uhoľných elektrární, ktoré vyrábajú drahšiu energiu, zaťaženú emisnými kvótami. Aj keď táto situácia podčiarkuje dôležitosť jadra v súčasnej ekonomike, neznamená nevyhnutne potrebu výstavby nových jadrových elektrární. Nesmieme zabúdať, že z hľadiska životného cyklu ide o extrémne nákladný zdroj, tak z časového, ako aj finančného hľadiska. S jadrovými elektrárňami totiž nie sú problémy len pri výstavbe, ale aj pri vyraďovaní. A to všetko stojí štát nemalé peniaze. Cestu preto vidíme skôr v zvyšovaní podielu a podpore rozvoja obnoviteľných zdrojov, kde sú investície výrazne nižšie a elektráreň nie je závislá na dodávkach zdrojov.
Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené.
11. 09. 2024VIAC →
Od začiatku augusta je SAPI novým členom APZD s víziou posilniť podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a urýchliť prechod k ekologicky udržateľnému priemyslu.
11. 09. 2024VIAC →
3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jedrové elektrrne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí.
31. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek