Už viackrát sme písali, že za nárast cien energií môže do veľkej miery aj rozhodnutie Nemecka predčasne odstaviť jadrové elektrárne. Krajina teraz musí kompenzovať výpadky opätovným spúšťaním uhoľných elektrární, ktoré vyrábajú drahšiu energiu, zaťaženú emisnými kvótami. Aj keď táto situácia podčiarkuje dôležitosť jadra v súčasnej ekonomike, neznamená nevyhnutne potrebu výstavby nových jadrových elektrární. Nesmieme zabúdať, že z hľadiska životného cyklu ide o extrémne nákladný zdroj, tak z časového, ako aj finančného hľadiska. S jadrovými elektrárňami totiž nie sú problémy len pri výstavbe, ale aj pri vyraďovaní. A to všetko stojí štát nemalé peniaze. Cestu preto vidíme skôr v zvyšovaní podielu a podpore rozvoja obnoviteľných zdrojov, kde sú investície výrazne nižšie a elektráreň nie je závislá na dodávkach zdrojov.
Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.
29. 03. 2023VIAC →
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.
29. 03. 2023VIAC →
Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.
21. 03. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek