Jadro je dnes nenahraditeľné, no budúcnosť musí patriť obnoviteľným zdrojom

SAPI
28. 06. 2022Už viackrát sme písali, že za nárast cien energií môže do veľkej miery aj rozhodnutie Nemecka predčasne odstaviť jadrové elektrárne. Krajina teraz musí kompenzovať výpadky opätovným spúšťaním uhoľných elektrární, ktoré vyrábajú drahšiu energiu, zaťaženú emisnými kvótami. Aj keď táto situácia podčiarkuje dôležitosť jadra v súčasnej ekonomike, neznamená nevyhnutne potrebu výstavby nových jadrových elektrární. Nesmieme zabúdať, že z hľadiska životného cyklu ide o extrémne nákladný zdroj, tak z časového, ako aj finančného hľadiska. S jadrovými elektrárňami totiž nie sú problémy len pri výstavbe, ale aj pri vyraďovaní. A to všetko stojí štát nemalé peniaze. Cestu preto vidíme skôr v zvyšovaní podielu a podpore rozvoja obnoviteľných zdrojov, kde sú investície výrazne nižšie a elektráreň nie je závislá na dodávkach zdrojov.

Komentáre

Súvisiace

Návratnosť investícií do OZE sa znižuje

O nové obnoviteľné zdroje majú investori záujem. Problémami sú skôr administratívne prekážky a sieťové poplatky, na ktoré neustále upozorňuje aj SAPI. Napriek týmto komplikáciám však dokážu byť napríklad fotovoltické, či veterné elektrárne stále rentabilné.

16. 08. 2022VIAC

 

Pozitívny príklad v oblasti teplárenstva z ČR

V susednej Českej republike oceňovali v rámci Dní teplárenstva a energetiky inovatívne projekty. V kategórii Rozvoj a využitie KVET a OZE v teplárenstve vyhral projekt Teplárne Brno EKOtelna s alternatívnymi zdrojmi.

03. 08. 2022VIAC

 

Spojenie fotovoltiky a železničnej dopravy môže byť v Nemecku onedlho realitou

Britská spoločnosť Bankset Energy odštartovala v Nemecku testovanie fotovoltických panelov umiestnených na železničných podvaloch. Nemecká železničná sieť dosahuje dĺžky viac ako 60 tisíc kilometrov, ktoré môžu byť využité na výrobu zelenej energie.

27. 07. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek