Zatiaľ čo čoraz častejšie čítame o nárastoch v kapacitách technológií OZE a prognózach naznačujúcich stúpajúci trend ich rozvoja, o to menej vidíme pokroky v rozvoji elektrizačných a distribučných sústav. Ukazuje sa, že mnohé európske krajiny podceňujú očakávaný rozvoj OZE a vo svojich plánoch mu neprispôsobujú investície do sietí. Pri súčasných plánoch by nebolo v roku 2030 možné zapojiť približne 17 GW veterných elektrární a až 205 GW fotovoltiky. Aby sa predišlo tomuto markantnému rozdielu a spomaleniu rozvoja OZE, ktoré by z neho bezprostredne vyplývalo, Európska únia musí navýšiť financie alokované na rozvoj siete, a to až o 5 miliárd eur ročne.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.