Investičný dlh do európskych sietí rastie, krajiny EÚ podceňujú nové kapacity OZE

SAPI
14. 03. 2024
Zatiaľ čo čoraz častejšie čítame o nárastoch v kapacitách technológií OZE a prognózach naznačujúcich stúpajúci trend ich rozvoja, o to menej vidíme pokroky v rozvoji elektrizačných a distribučných sústav. Ukazuje sa, že mnohé európske krajiny podceňujú očakávaný rozvoj OZE a vo svojich plánoch mu neprispôsobujú investície do sietí. Pri súčasných plánoch by nebolo v roku 2030 možné zapojiť približne 17 GW veterných elektrární a až 205 GW fotovoltiky. Aby sa predišlo tomuto markantnému rozdielu a spomaleniu rozvoja OZE, ktoré by z neho bezprostredne vyplývalo, Európska únia musí navýšiť financie alokované na rozvoj siete, a to až o 5 miliárd  eur ročne.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek