Zatiaľ čo čoraz častejšie čítame o nárastoch v kapacitách technológií OZE a prognózach naznačujúcich stúpajúci trend ich rozvoja, o to menej vidíme pokroky v rozvoji elektrizačných a distribučných sústav. Ukazuje sa, že mnohé európske krajiny podceňujú očakávaný rozvoj OZE a vo svojich plánoch mu neprispôsobujú investície do sietí. Pri súčasných plánoch by nebolo v roku 2030 možné zapojiť približne 17 GW veterných elektrární a až 205 GW fotovoltiky. Aby sa predišlo tomuto markantnému rozdielu a spomaleniu rozvoja OZE, ktoré by z neho bezprostredne vyplývalo, Európska únia musí navýšiť financie alokované na rozvoj siete, a to až o 5 miliárd eur ročne.
Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.
20. 06. 2025VIAC →
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek