Rozmach strešnej fotovoltiky prináša aj úskalia. SAPI eviduje viacero prípadov, kedy si ľudia dali na strechu fotovoltiku, no ich účty za energie neklesli. Príčinou pritom nebola samotná fotovoltika, ale fakt, že sa inštalovala na budovu, pre ktorú nemala absolútne žiadny prínos.
Ľudia však nemusia vždy pochopiť, čo za ich sklamaním skutočne stojí, čo vrhá tieň na obnoviteľné zdroje. Z tohto pohľadu považujeme v SAPI za dôležité verejnosť edukovať a vysvetľovať, kedy sa OZE naozaj oplatia. Aj o tom sme diskutovali v rozhovore pre Trend.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek