Turbulencie na trhu s energiami sú pre firmy s veľkou spotrebou elektrickej energie silným motivátorom pre hľadanie úspornejších alternatív. Európsky koncept tzv. prosumerov sa tak pomaly dostáva aj do našich stredoeurópskych končín. V susednej Českej republike sa už na realizácie pripravujú viaceré firmy, ktoré si od vlastných elektrární sľubujú úsporu prevádzkových nákladov. Spoločnosti si môžu uplatniť dotáciu až do výšky 70 % z uznateľných nákladov, čo je určite silnou motiváciou. Firmy takto reagujú na zvyšovanie cien elektriny a plynu. Obľúbenou sa stáva kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla s akumuláciou elektriny v batériách. Na Slovensku máme aj vďaka SAPI inštitút lokálneho zdroja, o ktorý je veľký záujem firiem. Veľké množstvo žiadostí na inštaláciu je však zo strany distribučnej spoločnosti zamietaných. Lokálny zdroj tak aktuálne zatiaľ nenapĺňa svoj plný potenciál, čo je nesmierna škoda, lebo je to Slovenskú republiku lacná a jednoduchá cesta, ako sa priblížiť k splneniu klimatických cieľov.
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Návšteva EWS Sonnenfeld priblížila zástupcom slovenských ministerstiev a poľnohospodárskych združení výhody agrivoltických elektrární.
30. 04. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek