Firmy sa čoraz viac zaujímajú o vlastné OZE

SAPI
19. 01. 2022Turbulencie na trhu s energiami sú pre firmy s veľkou spotrebou elektrickej energie silným motivátorom pre hľadanie úspornejších alternatív. Európsky koncept tzv. prosumerov sa tak pomaly dostáva aj do našich stredoeurópskych končín. V susednej Českej republike sa už na realizácie pripravujú viaceré firmy, ktoré si od vlastných elektrární sľubujú úsporu prevádzkových nákladov. Spoločnosti si môžu uplatniť dotáciu až do výšky 70 % z uznateľných nákladov, čo je určite silnou motiváciou. Firmy takto reagujú na zvyšovanie cien elektriny a plynu. Obľúbenou sa stáva kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla s akumuláciou elektriny v batériách. Na Slovensku máme aj vďaka SAPI inštitút lokálneho zdroja, o ktorý je veľký záujem firiem. Veľké množstvo žiadostí na inštaláciu je však zo strany distribučnej spoločnosti zamietaných. Lokálny zdroj tak aktuálne zatiaľ nenapĺňa svoj plný potenciál, čo je nesmierna škoda, lebo je to Slovenskú republiku lacná a jednoduchá cesta, ako sa priblížiť k splneniu klimatických cieľov.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Analýza Medzinárodnej agentúry pre energiu ukazuje trajektóriu rozvoja OZE v nadchádzajúcich rokoch

Podľa analýzy Renewables 2023, ktorú vydala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), pribudlo v tomto roku celosvetovo až 510 GW nových obnoviteľných zdrojov. Najväčší podiel mala solárna energia, ktorá tvorila až 75% tohtoročnej inštalovanej kapacity.

17. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek