Turbulencie na trhu s energiami sú pre firmy s veľkou spotrebou elektrickej energie silným motivátorom pre hľadanie úspornejších alternatív. Európsky koncept tzv. prosumerov sa tak pomaly dostáva aj do našich stredoeurópskych končín. V susednej Českej republike sa už na realizácie pripravujú viaceré firmy, ktoré si od vlastných elektrární sľubujú úsporu prevádzkových nákladov. Spoločnosti si môžu uplatniť dotáciu až do výšky 70 % z uznateľných nákladov, čo je určite silnou motiváciou. Firmy takto reagujú na zvyšovanie cien elektriny a plynu. Obľúbenou sa stáva kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla s akumuláciou elektriny v batériách. Na Slovensku máme aj vďaka SAPI inštitút lokálneho zdroja, o ktorý je veľký záujem firiem. Veľké množstvo žiadostí na inštaláciu je však zo strany distribučnej spoločnosti zamietaných. Lokálny zdroj tak aktuálne zatiaľ nenapĺňa svoj plný potenciál, čo je nesmierna škoda, lebo je to Slovenskú republiku lacná a jednoduchá cesta, ako sa priblížiť k splneniu klimatických cieľov.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Takmer 100 percent z minulý rok pripojených 280,16 megawattov nových zdrojov na výrobu elektriny tvorila fotovoltika. Išlo najmä o nové zdroje vo firmách a v domácnostiach, záujmu o ne nahráva nízka cena technológií a pomerne vysoké ceny energií, ktoré platia firmy. Podľa SAPI - Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky sa podobný záujem dá očakávať aj tento rok, štát by preto mal zjednodušiť prístup firiem k podpore na inštalovanie vlastných zdrojov.
12. 02. 2025VIAC →
Európska únia dosiahla v roku 2024 nový míľnik vo využívaní zelenej energie. Výroba elektriny zo slnka vzrástla medziročne o 22 % a podľa think-tanku Ember dosiahla 11 %-ný podiel na celkovo vyrobenej elektrine.
27. 01. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek