Turbulencie na trhu s energiami sú pre firmy s veľkou spotrebou elektrickej energie silným motivátorom pre hľadanie úspornejších alternatív. Európsky koncept tzv. prosumerov sa tak pomaly dostáva aj do našich stredoeurópskych končín. V susednej Českej republike sa už na realizácie pripravujú viaceré firmy, ktoré si od vlastných elektrární sľubujú úsporu prevádzkových nákladov. Spoločnosti si môžu uplatniť dotáciu až do výšky 70 % z uznateľných nákladov, čo je určite silnou motiváciou. Firmy takto reagujú na zvyšovanie cien elektriny a plynu. Obľúbenou sa stáva kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla s akumuláciou elektriny v batériách. Na Slovensku máme aj vďaka SAPI inštitút lokálneho zdroja, o ktorý je veľký záujem firiem. Veľké množstvo žiadostí na inštaláciu je však zo strany distribučnej spoločnosti zamietaných. Lokálny zdroj tak aktuálne zatiaľ nenapĺňa svoj plný potenciál, čo je nesmierna škoda, lebo je to Slovenskú republiku lacná a jednoduchá cesta, ako sa priblížiť k splneniu klimatických cieľov.
Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené.
11. 09. 2024VIAC →
Od začiatku augusta je SAPI novým členom APZD s víziou posilniť podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a urýchliť prechod k ekologicky udržateľnému priemyslu.
11. 09. 2024VIAC →
3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jedrové elektrrne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí.
31. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek