Firmy sa čoraz viac zaujímajú o vlastné OZE

SAPI
19. 01. 2022Turbulencie na trhu s energiami sú pre firmy s veľkou spotrebou elektrickej energie silným motivátorom pre hľadanie úspornejších alternatív. Európsky koncept tzv. prosumerov sa tak pomaly dostáva aj do našich stredoeurópskych končín. V susednej Českej republike sa už na realizácie pripravujú viaceré firmy, ktoré si od vlastných elektrární sľubujú úsporu prevádzkových nákladov. Spoločnosti si môžu uplatniť dotáciu až do výšky 70 % z uznateľných nákladov, čo je určite silnou motiváciou. Firmy takto reagujú na zvyšovanie cien elektriny a plynu. Obľúbenou sa stáva kombinácia fotovoltiky a tepelného čerpadla s akumuláciou elektriny v batériách. Na Slovensku máme aj vďaka SAPI inštitút lokálneho zdroja, o ktorý je veľký záujem firiem. Veľké množstvo žiadostí na inštaláciu je však zo strany distribučnej spoločnosti zamietaných. Lokálny zdroj tak aktuálne zatiaľ nenapĺňa svoj plný potenciál, čo je nesmierna škoda, lebo je to Slovenskú republiku lacná a jednoduchá cesta, ako sa priblížiť k splneniu klimatických cieľov.

Komentáre

Súvisiace

Finančná správa upozorňuje na povinnosť registrácie

Rast záujmu o obnoviteľné zdroje na Slovensku si už všimol aj štát. Konkrétne finančná správa prostredníctvom médií ľudí upozornila na povinnosť registrácie na colnom úrade.

21. 03. 2023VIAC

 

Zelené budovy sa stávajú trendom

Téma uhlíkovej neutrality sa v uplynulom týždni opäť ocitla na stránkach slovenských médií. Postarala sa o to jednak SAPI, ale pridala sa aj zahraničná poradenská spoločnosť CBRE. Tá zverejnila prieskum, podľa ktorého chce až 84% firiem pracovať v energetický úsporných budovách, pričom 58% spoločností je ochotných platiť viac za nájom v budovách využívajúcich OZE.

15. 03. 2023VIAC

 

Štúdia SAPI: Slovensko neplní ani neambiciózne ciele rozvoja OZE. Kľúčovú úlohu môže zohrať strešná fotovoltika

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie vyplývajúce z národných strategických dokumentov a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov Správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala a zverejnila Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

09. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek