Estónsko patrí medzi krajiny, ktoré najviac pociťujú dôsledky ekonomickej vojny s Ruskom. Ako pri drvivej väčšine krajín, aj tu je problematická energetika, predovšetkým závislosť na dovoze palív z Ruskej federácie. Estónci si túto strategickú nevýhodu uvedomujú a pracujú na alternatívach. Len nedávno ohlásila krajina svoj plán rozvoja výroby zeleného vodíka na najbližších 6 rokov. Plán spája snahy súkromného aj verejného sektora so spoločným cieľom dosiahnutia energetickej nezávislosti. Veríme, že sa podobných ambícií dočkáme aj na Slovensku.
Vláda schválila s pripomienkami akčný plán opatrení pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie do roku 2026. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je cieľom zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a urýchliť transformáciu národného hospodárstva na nízkouhlíkové.
14. 06. 2023VIAC →
Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne a plány neprekazil ani odchod dnes už bývalého ministra Sulíka. Plynári sa na prechod intenzívne pripravujú a investujú do úprav plynovodov, ktoré by po definitívnom odpojení sa od dodávok plynu z Ruskej federácie mali prepravovať práve vodík.
24. 05. 2023VIAC →
Po dvoch rokoch od ohlásenia projektu bolo v rakúskom Gamperne spustené do prevádzky prvé geologické úložisko vodíku na svete. Bývalé rezervoáre zemného plynu budú využité na sezónne uskladňovanie bezemisného vodíka.
10. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek