Duslo investuje do elektrolyzéru na výrobu vodíka

SAPI
09. 11. 2023Šalianska chemička už v minulosti predstavila viacero investičných plánov, vrátane investícií do OZE, batériových úložísk, a výroby palív z odpadových plastov. Tentokrát na ne nadviazala zámerom na výstavbu elektrolyzéra na výrobu vodíka, ktorý koncom októbra predložila povoľovacím orgánom. Duslo v súčasnosti patrí medzi najväčších spotrebiteľov zemného plynu na Slovensku a svoju závislosť na jeho dodávkach plánuje zmierniť práve využitím vodíka vyrobeného pomocou OZE. 

V priebehu septembra tento zámer podporil aj štát, kedy na tento projekt z Modernizačného fondu vyhradil až 58 miliónov eur - spoločnosť sa zároveň uchádza aj o pridelenie prestížneho statusu "významného projektu spoločného európskeho záujmu" (IPCEI). Duslo počíta, že by elektrolyzér mohlo v priemere vyrobiť až 2 000 ton vodíka ročne.

Komentáre

Súvisiace

Vodíkový workshop Košice 2024

Workshop prinesie aktuality o plnení akčného plánu, oboznámi o novinkách z Bruselu.

01. 03. 2024VIAC

 

Podpora vodíka sa na Slovensku začína rozbiehať

Vláda schválila s pripomienkami akčný plán opatrení pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie do roku 2026. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je cieľom zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a urýchliť transformáciu národného hospodárstva na nízkouhlíkové.

14. 06. 2023VIAC

 

Plynári sa pripravujú na vodík

Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne a plány neprekazil ani odchod dnes už bývalého ministra Sulíka. Plynári sa na prechod intenzívne pripravujú a investujú do úprav plynovodov, ktoré by po definitívnom odpojení sa od dodávok plynu z Ruskej federácie mali prepravovať práve vodík.

24. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek