Duslo investuje do elektrolyzéru na výrobu vodíka

SAPI
09. 11. 2023Šalianska chemička už v minulosti predstavila viacero investičných plánov, vrátane investícií do OZE, batériových úložísk, a výroby palív z odpadových plastov. Tentokrát na ne nadviazala zámerom na výstavbu elektrolyzéra na výrobu vodíka, ktorý koncom októbra predložila povoľovacím orgánom. Duslo v súčasnosti patrí medzi najväčších spotrebiteľov zemného plynu na Slovensku a svoju závislosť na jeho dodávkach plánuje zmierniť práve využitím vodíka vyrobeného pomocou OZE. 

V priebehu septembra tento zámer podporil aj štát, kedy na tento projekt z Modernizačného fondu vyhradil až 58 miliónov eur - spoločnosť sa zároveň uchádza aj o pridelenie prestížneho statusu "významného projektu spoločného európskeho záujmu" (IPCEI). Duslo počíta, že by elektrolyzér mohlo v priemere vyrobiť až 2 000 ton vodíka ročne.

Komentáre

Súvisiace

Podpora vodíka sa na Slovensku začína rozbiehať

Vláda schválila s pripomienkami akčný plán opatrení pre úspešnú realizáciu Národnej vodíkovej stratégie do roku 2026. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je cieľom zvýšiť energetickú bezpečnosť štátu a urýchliť transformáciu národného hospodárstva na nízkouhlíkové.

14. 06. 2023VIAC

 

Plynári sa pripravujú na vodík

Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne a plány neprekazil ani odchod dnes už bývalého ministra Sulíka. Plynári sa na prechod intenzívne pripravujú a investujú do úprav plynovodov, ktoré by po definitívnom odpojení sa od dodávok plynu z Ruskej federácie mali prepravovať práve vodík.

24. 05. 2023VIAC

 

Prvé podzemné úložisko vodíku je v Rakúsku

Po dvoch rokoch od ohlásenia projektu bolo v rakúskom Gamperne spustené do prevádzky prvé geologické úložisko vodíku na svete. Bývalé rezervoáre zemného plynu budú využité na sezónne uskladňovanie bezemisného vodíka.

10. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek