Plynári sa pripravujú na vodík

SAPI
24. 05. 2023Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne a plány neprekazil ani odchod dnes už bývalého ministra Sulíka. Plynári sa na prechod intenzívne pripravujú a investujú do úprav plynovodov, ktoré by po definitívnom odpojení sa od dodávok plynu z Ruskej federácie mali prepravovať práve vodík. 

V tomto smere vníma SAPI pozitívne skutočnosť, že sa na rôznych fórach hovorí čoraz viac o zelenom vodíku, ktorý je vyrobený za využitia čistej elektriny z OZE. Spomenul ho aj europoslanec Hajšel, čo dáva nádej, že by sa v potrebe rozvoja OZE mohlo zjednotiť aj širšie politické spektrum. Vodík mnohí pokladajú za kľúč k dekarbonizácii priemyslu a pri ďalšom zlepšovaní technológií môže poslúžiť aj pre skladovanie nadmernej vyrobenej elektriny z OZE.

Komentáre

Súvisiace

Prvé podzemné úložisko vodíku je v Rakúsku

Po dvoch rokoch od ohlásenia projektu bolo v rakúskom Gamperne spustené do prevádzky prvé geologické úložisko vodíku na svete. Bývalé rezervoáre zemného plynu budú využité na sezónne uskladňovanie bezemisného vodíka.

10. 05. 2023VIAC

 

Ako ďalej s vodíkom?

Vodík patrí medzi nosné témy dnes už bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Za jeho pôsobenia vo funkcii sa preto začali podnikať viaceré kroky k rozvoju infraštruktúry a tieto projekty pokračujú aj po jeho odchode, sprevádzané rôznymi odbornými diskusiami.

29. 03. 2023VIAC

 

Finálna definícia obnoviteľného vodíka je o krok bližšie k realite

Začiatkom týždňa bol Európskou komisiou prijatý delegovaný akt, ktorý navrhuje finálne vymedzenie obnoviteľného vodíka a ďalších obnoviteľných palív. Už dlhšie existuje nesúlad v tom, či by sa mal do tzv. zeleného vodíka rátať aj vodík vyrobený z jadra.

15. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek