Energetická kríza je príležitosťou aj pre samosprávy

SAPI
05. 10. 2022TLAČOVÁ SPRÁVA

5. október 2022

   

Energetická kríza je príležitosťou aj pre samosprávy

 

Rastúce ceny energií nepredstavujú problémy len pre  domácnosti a podniky. Obrovské problémy spôsobujú aj samosprávam, mestám a obciam, ktoré s takým zvýšením prevádzkových nákladov jednoducho nemali dôvod počítať vo svojich rozpočtoch. Podľa odborníkov však súčasná energetická kríza predstavuje aj pre samosprávy jedinečnú príležitosť urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje.

 

Prudký rast cien energií neprekvapil len domácnosti a kolabujúce podniky. Komplikácie spôsobuje aj samosprávam, ktoré pri dlhodobom plánovaní s tak výrazným rastom cien nepočítali. Problémy hlási štátna aj verejná správa, hovorilo sa obmedzovaní prevádzok úradov, či dokonca zatváraní škôl. Ideálne krátkodobé riešenia už v súčasnosti prakticky neexistujú. Existuje však optimálne dlhodobé riešenie v podobe rozvoja obnoviteľných zdrojov. To môže poskytnúť samosprávam v budúcnosti výrazne vyššiu mieru energetickej samostatnosti a rovnako aj znížiť náklady na energie a vykurovanie.

 

„Slovensko malo dostatok času na rozvoj obnoviteľných zdrojov, žiaľ, doterajšie vlády mali inú víziu. Len minulý rok sa skončil neuveriteľných 8 rokov trvajúci stop-stav, ktorý neumožňoval budovanie väčších zelených elektrární. Aj pod vplyvom energetickej krízy sa začali rýchlejšie odstraňovať prekážky rozvoja OZE. Umožnila sa výstavba väčších lokálnych zdrojov, spustila sa prvá aukcia na nové kapacity OZE a legislatívne zmeny spolu s vysokými cenami energií robia sektor výrazne atraktívnejší pre investorov. No Slovensko stále nemá ani zďaleka ideálne podmienky, výstavbu nových zdrojov výrazne komplikujú nezmyselne komplikované povoľovacie procesy. Samosprávy budú teraz tiež doplácať na chýbajúcu legislatívu v oblasti energetických komunít,“ vysvetľuje Ján Karaba, riaditeľ SAPI. 

 

Príležitosť pre samosprávy investovať do zelených zdrojov

V súvislosti s hroziacim nedostatkom energií by samosprávy, mestá a obce mali začať pracovať na mitigačných opatreniach čo najskôr. Ak naozaj príde k výpadku plynu alebo elektriny, bude neskoro. Samozrejme, naďalej platí, že najlacnejšia je energia, ktorú nespotrebujeme. Prvým krokom tak musí byť obnova budov. Tá by však nemala končiť len zateplením, ďaleko väčší efekt prinesie kompletná renovácia, s využitím technologických riešení vrátane obnoviteľných zdrojov. Ideálna je v tomto prípade fotovoltika alebo solárna termika, keďže solárne panely sa dajú umiestniť prakticky kdekoľvek.

 

„Proces je už neodvrátiteľný, sme v situácii, kedy OZE už nie sú nástrojom budovania dobrého mena vedenia samospráv, ale stávajú sa ekonomickou nevyhnutnosťou. Čím skôr sa obnoviteľné zdroje implementujú, tým rýchlejšie získajú samosprávy, mestá a obce, energetickú sebestačnosť, čo sa následne odrazí aj v ich rozpočtoch,“ pripomína Ján Karaba.

  

Budúcnosť sú energetické komunity

Čoraz atraktívnejší koncept predstavujú v zahraničí energetické komunity. Ide o decentralizovanú výrobu a spotrebu elektrickej energie, ktorá je jednoducho regulovateľná a nezaťažuje distribučnú sústavu, keďže sa vyrobená elektrina zvyčajne spotrebúva v blízkom okolí miesta výroby. Energetické komunity sú často úplne sebestačné a nezávislé od cien komodít, či energií. Je to, nepochybne, jedna z ciest k čistejšej energetike budúcnosti. Na Slovensku by ste však tento koncept hľadali márne, základná legislatíva začala platiť len teraz v októbri a štát ešte nevytvoril žiadny systém podpory pre vznik týchto komunít.  

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

 

 

Komentáre

Súvisiace

Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch.

03. 07. 2024VIAC

 

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek