Po dlhých rokoch svojho fungovania dnes Elektráreň Nováky oficiálne ukončuje výrobu elektriny a tepla z uhlia. Ukončenie ťažby uhlia a jeho spracovania je podľa analýz Ministerstva životného prostredia a Spoločného výskumného strediska EK jedným z najzásadnejších krokov, ktoré potrebuje Slovensko podniknúť pre dosiahnutie dekarbonizačných cieľov. Iba ukončením prevádzky Elektrárne Nováky sa nám do roku 2030 podarí dosiahnuť redukciu emisií o vyše 7,5%.
Budúcnosť elektrárne sa však má aj naďalej niesť v duchu energetiky. Tentokrát však pôjde o energetiku zelenú - Slovenské elektrárne majú totiž nainštalovať až 22000 fotovoltických panelov s celkovým inštalovaným výkonom 10 MWp. Nahradená bude aj výroba tepla, ktorú Elektráreň Nováky poskytovala - napríklad v meste Prievidza túto úlohu preberú nielen systémy CZT, ale aj tepelné čerpadlá, solárne kolektory alebo kotle na drevnú štiepku. Uhlie tak bude definitívne nahradené zdrojmi, ktoré sú pre životné prostredie výrazne priaznivejšie.
Fotovoltické elektrárne už dnes vyrábajú elektrinu pre 75 miliónov európskych domácností. Ako pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa solárnej energie (European Solar Day) organizácia SolarPower Europe, je to aj vďaka 22-násobnému zvýšeniu kapacity fotovoltických elektrární za posledných 15 rokov. Na Slovensku síce tiež rastie miera využívania energie zo slnka, rýchlejšiemu využitiu však stále bránia viaceré legislatívne prekážky.
20. 06. 2025VIAC →
Slovak Renewables Market Outlook 2025 prináša komplexný prehľad o technológiách obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou energetiky Slovenska. Štúdia pokrýva kľúčové technológie, vrátane fotovoltických systémov (PV), veternej energie, vodnej energie, bioenergie, geotermálnej energie a po prvýkrát aj systémy skladovania energie v batériách.
20. 05. 2025VIAC →
Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Tzv. agrivoltika umožňuje oboje, navyše, ako ukazujú skúsenosti z prevádzky agrivoltickej elektrárne EWS Sonnenfeld v rakúskom Bruck an der Leitha, fotovoltické panely môžu aj zlepšiť výnosy poľnohospodárov. Na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
05. 05. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek