Elektráreň Nováky dnes oficiálne ukončuje svoju prevádzku

SAPI
20. 12. 2023Po dlhých rokoch svojho fungovania dnes Elektráreň Nováky oficiálne ukončuje výrobu elektriny a tepla z uhlia. Ukončenie ťažby uhlia a jeho spracovania je podľa analýz Ministerstva životného prostredia a Spoločného výskumného strediska EK jedným z najzásadnejších krokov, ktoré potrebuje Slovensko podniknúť pre dosiahnutie dekarbonizačných cieľov. Iba ukončením prevádzky Elektrárne Nováky sa nám do roku 2030 podarí dosiahnuť redukciu emisií o vyše 7,5%. 

Budúcnosť elektrárne sa však má aj naďalej niesť v duchu energetiky. Tentokrát však pôjde o energetiku zelenú - Slovenské elektrárne majú totiž nainštalovať až 22000 fotovoltických panelov s celkovým inštalovaným výkonom 10 MWp. Nahradená bude aj výroba tepla, ktorú Elektráreň Nováky poskytovala - napríklad v meste Prievidza túto úlohu preberú nielen systémy CZT, ale aj tepelné čerpadlá, solárne kolektory alebo kotle na drevnú štiepku. Uhlie tak bude definitívne nahradené zdrojmi, ktoré sú pre životné prostredie výrazne priaznivejšie.

Komentáre

Súvisiace

Garantované energetické služby ostávajú napriek ich výhodám často nevyužité

Z ankety z dielne portálu EURACTIV vyplýva, že garantované energetické služby ostávajú pre mnohé samosprávy aj naďalej pomerne neznámou veličinou

12. 04. 2024VIAC

 

Rastúci dopyt po elektrine budú v dohľadnej dobe schopné pokryť iba OZE

Podľa Vladimíra Miškovského zo spoločnosti FUERGY sú obnoviteľné zdroje energie jediným reálnym riešením pre pokrytie neustále rastúceho dopytu po elektrickej energii v nadchádzajúcich dvoch dekádach.

12. 04. 2024VIAC

 

Ohrozuje fotovoltika vtáctvo? O nič viac než iné budovy a konštrukcie

Naši českí kolegovia z portálu Obnovitelně.cz sa bližšie pozreli na to, či môžu fotovoltické inštalácie ohroziť našich operených spoluobyvateľov.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek