Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

SAPI
12. 07. 2023TLAČOVÁ SPRÁVA

12. júl 2023

   

Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

Kľúčové ministerstvá absentovali

 

V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku dnes prebehol vysoko profilový okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie z Bruselu, profesijných organizácií a developerov, na tému naštartovania rozvoja veternej energetiky na Slovensku. Špeciálnym hosťom bol Giles Dickson, generálny riaditeľ WindEurope a hlas veterného priemyslu v Európe, ktorý sa na úvod podelil so skúsenosťami z iných európskych krajín.

 

Okrúhleho stola a diskusie o naštartovaní rozvoja veternej energetiky na Slovensku sa zúčastnili okrem zástupcov Slovenskej asociácie fotovotlického priemyslu a OZE (SAPI) aj Vera Kissler a Pierre Braun z Európskej komisie, Giles Dickson z WindEurope. Slovenské inštitúcie zastupovali Martin Riegel (SEPS), Martin Hypký (Centrálny stavebný úrad) a Henrich Krejčí (Národná implementačná a koordinačná autorita). Záujmy samospráv reprezentoval Peter Ludrovský (Únie miest Slovenska) a skúsenosti investorov zdieľali Peter Hegeduš (EuroWind), Tomáš Lacko (Green Energy Slovakia) a Rastislav Nemec (SPP).

 „Účasť aj úroveň diskusie nás veľmi potešila. Sme radi za záujem štátnych inštitúcií, aj keď nás sklamala neúčasť zástupcov ministerstiev hospodárstva a životného prostredia, ktoré predstavujú kľúčové rezorty pre rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Považujeme to za istý znak toho, ako ľahkovážne dané ministerstvá problematiku vnímajú, no zároveň musím povedať, že z ministerstiev máme aj napriek neúčasti prísľub ďalšej komunikácie v oblasti rozvoja veternej energetiky na Slovensku,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 V úvode diskusie upozornili investori na zhoršujúce sa externé prostredie, ktoré neumožňuje výstavbu nových projektov. V súčasnosti čaká aktuálne na posúdenie vplyvov na životné prostredie až 16 veterných projektov, pričom niektoré čakajú až dva roky, s výhľadom veľmi pomalého ďalšieho vývoja. Chýbať má podpora zo strany štátu a predovšetkým ministerstiev hospodárstva a životného prostredia. Chýba však aj politická podpora veternej energetiky, čo sa odráža aj na postojoch samospráv a obyvateľstva, ktoré sa veľmi často orientujú na základe politických stanovísk a vyhlásení.

 Pozitívne sa k rozvoju veternej energetiky postavil Peter Ludrovský z Únie miest Slovenska, ktorý potvrdil záujem únie spolupracovať na rozvoji veternej energetiky, ktorá tým získava dôležitú podporu aj smerom zdola - od miest a obcí. 

 „Slovenská republika aktuálne nemá takmer žiadne veterné elektrárne, čo predstavuje obrovský problém nie len z pohľadu plnenia národných cieľov, ale aj európskych. Dnešná diskusia otvorila viacero zaujímavých tém a bodov, na ktoré by sme teraz mali proaktívne nadviazať. V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ komentuje Giles Dickson, ktorý je hlasom veterného priemyslu v Európe.

 „Je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo. Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ uzatvára Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

  

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickými zmenami aj pre Slovensko

Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickými zmenami. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií CO2, ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa do roku 2030.

23. 02. 2024VIAC

 

SAPI Biznis Tuesday o veternej energii na Slovensku

Pridajte sa k nám a preskúmajte trh s veternou energiou a potenciál jej rozvoja na Slovensku. Toto exkluzívne podujatie poskytne komplexný prehľad o súčasnom stave, výzvach a príležitostiach v sektore veternej energetiky na Slovensku.

19. 02. 2024VIAC

 

Vietor dostal stopku, do cesty sa mu postavilo usmernenie Úradu verejného zdravotníctva

Sektor veternej energetiky už bol na správnej ceste, no zdá sa, že vydýchnuť si bolo predčasné. Ďalšiu tvrdú ranu utŕžil z možno celkom neočakávaného zdroja - Úradu verejného zdravotníctva SR.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek