Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

SAPI
12. 07. 2023TLAČOVÁ SPRÁVA

12. júl 2023

   

Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

Kľúčové ministerstvá absentovali

 

V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku dnes prebehol vysoko profilový okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie z Bruselu, profesijných organizácií a developerov, na tému naštartovania rozvoja veternej energetiky na Slovensku. Špeciálnym hosťom bol Giles Dickson, generálny riaditeľ WindEurope a hlas veterného priemyslu v Európe, ktorý sa na úvod podelil so skúsenosťami z iných európskych krajín.

 

Okrúhleho stola a diskusie o naštartovaní rozvoja veternej energetiky na Slovensku sa zúčastnili okrem zástupcov Slovenskej asociácie fotovotlického priemyslu a OZE (SAPI) aj Vera Kissler a Pierre Braun z Európskej komisie, Giles Dickson z WindEurope. Slovenské inštitúcie zastupovali Martin Riegel (SEPS), Martin Hypký (Centrálny stavebný úrad) a Henrich Krejčí (Národná implementačná a koordinačná autorita). Záujmy samospráv reprezentoval Peter Ludrovský (Únie miest Slovenska) a skúsenosti investorov zdieľali Peter Hegeduš (EuroWind), Tomáš Lacko (Green Energy Slovakia) a Rastislav Nemec (SPP).

 „Účasť aj úroveň diskusie nás veľmi potešila. Sme radi za záujem štátnych inštitúcií, aj keď nás sklamala neúčasť zástupcov ministerstiev hospodárstva a životného prostredia, ktoré predstavujú kľúčové rezorty pre rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Považujeme to za istý znak toho, ako ľahkovážne dané ministerstvá problematiku vnímajú, no zároveň musím povedať, že z ministerstiev máme aj napriek neúčasti prísľub ďalšej komunikácie v oblasti rozvoja veternej energetiky na Slovensku,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 V úvode diskusie upozornili investori na zhoršujúce sa externé prostredie, ktoré neumožňuje výstavbu nových projektov. V súčasnosti čaká aktuálne na posúdenie vplyvov na životné prostredie až 16 veterných projektov, pričom niektoré čakajú až dva roky, s výhľadom veľmi pomalého ďalšieho vývoja. Chýbať má podpora zo strany štátu a predovšetkým ministerstiev hospodárstva a životného prostredia. Chýba však aj politická podpora veternej energetiky, čo sa odráža aj na postojoch samospráv a obyvateľstva, ktoré sa veľmi často orientujú na základe politických stanovísk a vyhlásení.

 Pozitívne sa k rozvoju veternej energetiky postavil Peter Ludrovský z Únie miest Slovenska, ktorý potvrdil záujem únie spolupracovať na rozvoji veternej energetiky, ktorá tým získava dôležitú podporu aj smerom zdola - od miest a obcí. 

 „Slovenská republika aktuálne nemá takmer žiadne veterné elektrárne, čo predstavuje obrovský problém nie len z pohľadu plnenia národných cieľov, ale aj európskych. Dnešná diskusia otvorila viacero zaujímavých tém a bodov, na ktoré by sme teraz mali proaktívne nadviazať. V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ komentuje Giles Dickson, ktorý je hlasom veterného priemyslu v Európe.

 „Je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo. Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ uzatvára Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

  

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Zaberajú veterné parky príliš veľa miesta? Ukazuje sa, že to nemusí byť úplne pravda

Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov

09. 05. 2024VIAC

 

Veternú energiu naďalej sprevádzajú mýty, ovplyvňujú aj názory obyvateľov

Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek