Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

SAPI
12. 07. 2023TLAČOVÁ SPRÁVA

12. júl 2023

   

Diskusia o rozvoji veternej energetiky potvrdila záujem investorov aj miest a obcí

Kľúčové ministerstvá absentovali

 

V priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovenku dnes prebehol vysoko profilový okrúhly stôl so zástupcami Európskej komisie z Bruselu, profesijných organizácií a developerov, na tému naštartovania rozvoja veternej energetiky na Slovensku. Špeciálnym hosťom bol Giles Dickson, generálny riaditeľ WindEurope a hlas veterného priemyslu v Európe, ktorý sa na úvod podelil so skúsenosťami z iných európskych krajín.

 

Okrúhleho stola a diskusie o naštartovaní rozvoja veternej energetiky na Slovensku sa zúčastnili okrem zástupcov Slovenskej asociácie fotovotlického priemyslu a OZE (SAPI) aj Vera Kissler a Pierre Braun z Európskej komisie, Giles Dickson z WindEurope. Slovenské inštitúcie zastupovali Martin Riegel (SEPS), Martin Hypký (Centrálny stavebný úrad) a Henrich Krejčí (Národná implementačná a koordinačná autorita). Záujmy samospráv reprezentoval Peter Ludrovský (Únie miest Slovenska) a skúsenosti investorov zdieľali Peter Hegeduš (EuroWind), Tomáš Lacko (Green Energy Slovakia) a Rastislav Nemec (SPP).

 „Účasť aj úroveň diskusie nás veľmi potešila. Sme radi za záujem štátnych inštitúcií, aj keď nás sklamala neúčasť zástupcov ministerstiev hospodárstva a životného prostredia, ktoré predstavujú kľúčové rezorty pre rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Považujeme to za istý znak toho, ako ľahkovážne dané ministerstvá problematiku vnímajú, no zároveň musím povedať, že z ministerstiev máme aj napriek neúčasti prísľub ďalšej komunikácie v oblasti rozvoja veternej energetiky na Slovensku,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 V úvode diskusie upozornili investori na zhoršujúce sa externé prostredie, ktoré neumožňuje výstavbu nových projektov. V súčasnosti čaká aktuálne na posúdenie vplyvov na životné prostredie až 16 veterných projektov, pričom niektoré čakajú až dva roky, s výhľadom veľmi pomalého ďalšieho vývoja. Chýbať má podpora zo strany štátu a predovšetkým ministerstiev hospodárstva a životného prostredia. Chýba však aj politická podpora veternej energetiky, čo sa odráža aj na postojoch samospráv a obyvateľstva, ktoré sa veľmi často orientujú na základe politických stanovísk a vyhlásení.

 Pozitívne sa k rozvoju veternej energetiky postavil Peter Ludrovský z Únie miest Slovenska, ktorý potvrdil záujem únie spolupracovať na rozvoji veternej energetiky, ktorá tým získava dôležitú podporu aj smerom zdola - od miest a obcí. 

 „Slovenská republika aktuálne nemá takmer žiadne veterné elektrárne, čo predstavuje obrovský problém nie len z pohľadu plnenia národných cieľov, ale aj európskych. Dnešná diskusia otvorila viacero zaujímavých tém a bodov, na ktoré by sme teraz mali proaktívne nadviazať. V spolupráci s EÚ sme vo WindEurope pripravení Slovensku pomôcť s budovaním veternej energetiky,“ komentuje Giles Dickson, ktorý je hlasom veterného priemyslu v Európe.

 „Je to smutné, ale aj v prípade rozvoja veternej energetiky Slovensko zaspalo. Súčasný stav je tragický a máme čo dobiehať. Dlho sme bojovali s nezáujmom autorít, no aj dnešný okrúhly stôl dokazuje, že sa veci dali do pohybu a problémy sa začínajú riešiť. Sme preto optimisti a dúfame, že chytíme správny vietor do plachiet,“ uzatvára Ján Lacko, člen výkonného výboru SAPI.

  

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Nový impulz pre veternú energetiku v Spojenom kráľovstve

Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.

21. 09. 2023VIAC

 

Zrýchlenie rozvoja veternej energetiky nabralo zlý smer, dostáva sa pod krídla českého ČEZ-u

Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).

06. 09. 2023VIAC

 

Bavorskí starostovia žiadajú rýchlejší rozvoj veternej energie

avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.

24. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek