Z dôvodu rôznorodosti palív a pohonných systémov je sektor dopravy pokladaný za jeden z najnáročnejších na dekarbonizáciu. V Čile však spustili do prevádzky pilotné zariadenie, ktoré môže predstavovať zásadný míľnik pre zníženie emisií aj v tomto sektore.
Továreň Haru Oni, ktorú naprojektovalo konzorcium zahŕňajúce napríklad Siemens, Porsche a HIF Global, využíva OZE na výrobu vodíka a zeleného metanolu. Tie predstavujú základ pre konečný produkt továrne – uhlíkovo neutrálne palivo, ktoré je udržateľné a vyrobené iba pomocou elektriny z OZE. Po ukončení testovacej fázy sa v roku 2023 očakáva produkcia približne 130 tisíc litrov paliva – toto číslo má v polovici dekády stúpnuť až 55 miliónov. Vyrobené zelené palivo je navyše certifikované, čo znamená, že bude spĺňať aj podmienky udržateľnosti v EÚ a bude tu plne využiteľné.
Česká republika eviduje nielen rastúci záujem o inštaláciu fotovoltických zariadení, ale aj o rekvalifikáciu pracovnej sily. Hoci ešte nejaký čas potrvá, kým sa plne pokryjú potreby trhu a vyrieši sa problematika nedostatku inštalatérov, tento impulz dáva jasne najavo, že pracovníci vidia sektor OZE ako perspektívny a chcú sa v ňom pohybovať čoraz viac.
21. 09. 2023VIAC →
Až šesť priemyselných podnikov uspelo pri žiadosti o financie z Modernizačného fondu na svoje projektové zámery. Najväčší podiel dostane košický U.S. Steel - až 300 miliónov eur bude môcť využiť na dekarbonizáciu svojej výroby skrz investície do elektrických pecí.
21. 09. 2023VIAC →
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě informovala, že v priebehu prvého polroka zaznamenala už 45 prípadov požiaru fotovoltických inštalácií. Pre porovnanie, v predchádzajúcich rokoch nastalo približne 15 takýchto udalostí ročne.
07. 09. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek