Z dôvodu rôznorodosti palív a pohonných systémov je sektor dopravy pokladaný za jeden z najnáročnejších na dekarbonizáciu. V Čile však spustili do prevádzky pilotné zariadenie, ktoré môže predstavovať zásadný míľnik pre zníženie emisií aj v tomto sektore.
Továreň Haru Oni, ktorú naprojektovalo konzorcium zahŕňajúce napríklad Siemens, Porsche a HIF Global, využíva OZE na výrobu vodíka a zeleného metanolu. Tie predstavujú základ pre konečný produkt továrne – uhlíkovo neutrálne palivo, ktoré je udržateľné a vyrobené iba pomocou elektriny z OZE. Po ukončení testovacej fázy sa v roku 2023 očakáva produkcia približne 130 tisíc litrov paliva – toto číslo má v polovici dekády stúpnuť až 55 miliónov. Vyrobené zelené palivo je navyše certifikované, čo znamená, že bude spĺňať aj podmienky udržateľnosti v EÚ a bude tu plne využiteľné.
Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.
24. 05. 2023VIAC →
Týždenník Trend sa minulý týždeň venoval cieľom Slovenska pre rozvoj OZE a aktuálnemu stavu tohto odvetvia. Svoj pohľad poskytol aj riaditeľ SAPI Ján Karaba, ktorý zhrnul stagnujúci stav slovenského sektora OZE a opätovne upozornil na to, že Slovensko musí zvýšiť ciele a prispôsobiť tomu aj opatrenia.
17. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek