Dekarbonizácia dopravy je opäť o niečo bližšie

SAPI
18. 01. 2023Z dôvodu rôznorodosti palív a pohonných systémov je sektor dopravy pokladaný za jeden z najnáročnejších na dekarbonizáciu. V Čile však spustili do prevádzky pilotné zariadenie, ktoré môže predstavovať zásadný míľnik pre zníženie emisií aj v tomto sektore.

Továreň Haru Oni, ktorú naprojektovalo konzorcium zahŕňajúce napríklad Siemens, Porsche a HIF Global, využíva OZE na výrobu vodíka a zeleného metanolu. Tie predstavujú základ pre konečný produkt továrne – uhlíkovo neutrálne palivo, ktoré je udržateľné a vyrobené iba pomocou elektriny z OZE. Po ukončení testovacej fázy sa v roku 2023 očakáva produkcia približne 130 tisíc litrov paliva – toto číslo má v polovici dekády stúpnuť až 55 miliónov. Vyrobené zelené palivo je navyše certifikované, čo znamená, že bude spĺňať aj podmienky udržateľnosti v EÚ a bude tu plne využiteľné.

Komentáre

Súvisiace

Spotreba Národného futbalového štadióna je takmer úplne pokrytá z OZE

Nedávno sme písali o hokejových halách, ktoré majú na strechách fotovoltiku. Minulý týždeň však vedenie Národného futbalového štadióna v Bratislave zverejnilo, že areál dosiahol až 83 %-né pokrytie spotreby elektriny z obnoviteľných zdrojov, a to pomocou tepelných čerpadiel a fotovoltiky.

18. 01. 2023VIAC

 

Čína stavia v púšti obrovskú hybridnú elektráreň, väčšinu z nej bude tvoriť fotovoltika a vietor

O Číne sa bežne hovorí ako o jednom z najväčších znečisťovateľov ovzdušia a emitentov skleníkových plynov. Faktom však ostáva, že krajina spravila v ostatných rokoch v rozvoji obnoviteľných zdrojov obrovský progres a naďalej pokračuje.

18. 01. 2023VIAC

 

Samovýroba zelenej energie na Slovensku

Euractiv venoval ďalšiu zo svojich diskusií (veľmi aktuálnej) téme samovýroby. Rastislav Nemec (SPP), Tomáš Šípoš (ZSD), Peter Ludrovský (ÚMS) a Pavel Šimon sa spolu zaoberali rozvojom decentralizovaných zdrojov na Slovensku a bariérami, ktoré ho spomaľujú.

20. 12. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek