Bavorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky. Bavorsko má pritom technický potenciál využiť vyše 4% jeho územia pre efektívnu výrobu elektriny z vetra.
Situácia sa však začína pomaly meniť a potom, ako o veternú energiu prejavili záujem obyvatelia aj tamojšie politické vedenie, sa pridali aj starostovia spolkovej krajiny. Približne pätina z nich sa vyjadrila, že by mali nemecké autority využiť všetky dostupné nástroje pre rýchlejší rozvoj veternej energie. Miestne autority sú kľúčovým hráčom pri podpore vetra, ich záujem o jeho rozvoj preto vysiela pozitívny signál.
Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.
21. 09. 2023VIAC →
Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).
06. 09. 2023VIAC →
Veterné elektrárne môžu prispieť k rozvoju cestovného ruchu v ich lokalite. Potvrdzuje to štúdia rakúskeho združenia IG Windkraft, ktorá sa na jeseň 2022 zaoberala aj témou vplyvu vizuálnej stránky veterných elektrární na ich okolie a cestovný ruch v Rakúsku.
27. 07. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek