Podľa analýzy Renewables 2023, ktorú vydala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), pribudlo v tomto roku celosvetovo až 510 GW nových obnoviteľných zdrojov. Najväčší podiel mala solárna energia, ktorá tvorila až 75% tohtoročnej inštalovanej kapacity. Práve tento bezprecedentný nárast stojí za novými projekciami, ktoré nám ohľadom rozvoja sektora OZE analýza prináša.
IEA predpokladá, že pri súčasnom tempe by sa mohla celosvetová kapacita OZE do piatich rokov navýšiť na 7300 GW, pričom najväčší podiel na tomto náraste bude mať práve fotovoltika. V prípade, že by sa tento scenár podarilo splniť, tak by v roku 2028 malo až 61 % elektrickej energie v EÚ pochádzať z OZE. Analýza však poukazuje aj na spomaľujúce sa tempo rozvoja veternej energie a najmä na známe bariéry spomaľujúce rozvoj OZE v EÚ, teda administratívne procesy a problematiku pripájania variabilných zdrojov do elektrizačnej sústavy. V prípade, že by sa tieto bariéry podarilo odstrániť, tak by podiel OZE v Európe mohol byť význame väčší než je odhadované dnes.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek