Slovenské dekarbonizačné schémy získali finančnú podporu EÚ

SAPI
11. 10. 2022



Slovenská republika bude môcť v rámci svojich plánov na dekarbonizáciu priemyslu využiť vyše 1,1 miliardy eur. Financie sa budú čerpať cez Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti a Modernizačný fond EÚ, a budú využité na dekarbonizáciu výrobných procesov a zlepšenie energetickej účinnosti podnikov. Podniky spadajúce pod energeticky náročné priemyselné odvetvia sa budú môcť o financie uchádzať v podobe grantov cez verejné súťaže až do roku 2028. Slovensko sa navyše zaviazalo zaistiť celkové zníženie uhlíkovej stopy v priemysle bez toho, aby sa emisie presunuli do iného odvetvia. Aj preto sa počíta s čoraz širším využitím obnoviteľných zdrojov vo výrobnom procese, ktoré sú pokladané za jeden z kľúčových aspektov dekarbonizácie slovenského priemyslu. Nejedná sa pritom iba o elektrinu a teplo vyrobené z OZE, ale aj o možné vedľajšie produkty, ako napríklad zelený vodík, ktorý je vyrábaný práve za použitia OZE. Za dôsledného využitia uvoľnených financií tak môžu slovenské priemyselné podniky značne zvýšiť podiel OZE vo svojom výrobnom procese a nielen znížiť svoje náklady, ale aj dopomôcť k naplneniu slovenských cieľov v rámci Európskej zelenej dohody a plánu REPowerEU.

Komentáre

Súvisiace

Využitie agrovoltiky má v strednej Európe obrovský potenciál

Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.

11. 09. 2024VIAC

 

Aj na Slovensku sa dala minulý rok kúpiť elektrina za zápornú cenu

Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.

09. 09. 2024VIAC

 

V Európskej únii má tento rok výroba elektriny z veterných a fotovoltických elektrární prekročiť výrobu z fosílnych palív

Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.

22. 07. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek