Slovenské dekarbonizačné schémy získali finančnú podporu EÚ

SAPI
11. 10. 2022



Slovenská republika bude môcť v rámci svojich plánov na dekarbonizáciu priemyslu využiť vyše 1,1 miliardy eur. Financie sa budú čerpať cez Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti a Modernizačný fond EÚ, a budú využité na dekarbonizáciu výrobných procesov a zlepšenie energetickej účinnosti podnikov. Podniky spadajúce pod energeticky náročné priemyselné odvetvia sa budú môcť o financie uchádzať v podobe grantov cez verejné súťaže až do roku 2028. Slovensko sa navyše zaviazalo zaistiť celkové zníženie uhlíkovej stopy v priemysle bez toho, aby sa emisie presunuli do iného odvetvia. Aj preto sa počíta s čoraz širším využitím obnoviteľných zdrojov vo výrobnom procese, ktoré sú pokladané za jeden z kľúčových aspektov dekarbonizácie slovenského priemyslu. Nejedná sa pritom iba o elektrinu a teplo vyrobené z OZE, ale aj o možné vedľajšie produkty, ako napríklad zelený vodík, ktorý je vyrábaný práve za použitia OZE. Za dôsledného využitia uvoľnených financií tak môžu slovenské priemyselné podniky značne zvýšiť podiel OZE vo svojom výrobnom procese a nielen znížiť svoje náklady, ale aj dopomôcť k naplneniu slovenských cieľov v rámci Európskej zelenej dohody a plánu REPowerEU.

Komentáre

Súvisiace

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

 

EÚ znížila minulý rok vďaka OZE emisie o 8 percent

EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek