SIEA aktualizovala podmienky Zelenej domácnostiam, dotknú sa najmä bytových domov

SAPI
31. 01. 2024SIEA začiatkom týždňa zverejnila aktualizované podmienky programu Zelená domácnostiam. Kým všeobecné nastavenia výšky príspevku ostávajú aj naďalej rovnaké, pribudla napríklad povinnosť dodania technickej dokumentácie v prípade inštalácií s akumulačnými zariadeniami a dodatočné podmienky pri inštaláciách mimo budov. 

Významnou novinkou je, že bytové domy budú môcť po novom žiadať aj o dotáciu na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely. Povinnosťou bude vykonanie energetického auditu, ktorý bude musieť zohľadniť aj všetky dostupné opatrenia zvyšujúce energetickú efektívnosť budovy - podľa Agentúry tak majú byť bytové domy motivované znížiť svoju spotrebu ešte pred inštaláciou podporovaných zariadení. Najmä v prípade fotovoltiky tiež musí byť inštalovaný výkon navrhnutý tak, aby sa aspoň 80% vyrobenej energie spotrebovalo priamo v bytovom dome.

Komentáre

Súvisiace

Zelená domácnostiam s novými podmienkami a ďalším odkladom

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu.

03. 07. 2024VIAC

 

SAPI apeluje na MH SR, aby bezodkladne spustilo vydávanie poukážok k Zelenej domácnostiam a tiež program Zelená podnikom

Ministerstvo hospodárstva konečne predstavilo novú podobu programu Zelená domácnostiam. Mení sa alokácia rozpočtu medzi jednotlivé kraje, ako aj výška dotácií pred jednotlivé OZE.

28. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek