SIEA začiatkom týždňa zverejnila aktualizované podmienky programu Zelená domácnostiam. Kým všeobecné nastavenia výšky príspevku ostávajú aj naďalej rovnaké, pribudla napríklad povinnosť dodania technickej dokumentácie v prípade inštalácií s akumulačnými zariadeniami a dodatočné podmienky pri inštaláciách mimo budov.
Významnou novinkou je, že bytové domy budú môcť po novom žiadať aj o dotáciu na tepelné čerpadlá a fotovoltické panely. Povinnosťou bude vykonanie energetického auditu, ktorý bude musieť zohľadniť aj všetky dostupné opatrenia zvyšujúce energetickú efektívnosť budovy - podľa Agentúry tak majú byť bytové domy motivované znížiť svoju spotrebu ešte pred inštaláciou podporovaných zariadení. Najmä v prípade fotovoltiky tiež musí byť inštalovaný výkon navrhnutý tak, aby sa aspoň 80% vyrobenej energie spotrebovalo priamo v bytovom dome.
Záujem slovenských domácností o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu či veternú elektráreň je vyšší, ako sa očakávalo. Aj podľa konzervatívneho odhadu tempa čerpania, vychádzajúceho z doterajšieho záujmu domácností, sa podľa projekcií SAPI prostriedky v programe Zelená domácnostiam minú najneskôr v júni. Ministerstvo hospodárstva SR by preto podľa SAPI malo zintenzívniť práce na presune iných zdrojov EÚ na tento program a alokovať naň aspoň 500 mil. eur.
23. 04. 2025VIAC →
Slovenské domácnosti majú veľký záujem o vlastnú fotovoltiku, tepelné čerpadlo, biomasu či veternú elektráreň. Za necelý polrok od spustenia poskytovania dotácií z programu Zelená domácnostiam, alokovala Slovenská inovačná energetická agentúra už príspevky v objeme 65 % prostriedkov vyčlenených na tento účel až do roku 2029.
29. 01. 2025VIAC →
Podľa analýzy Euractiv v rokoch 2022 až 2023 stúpol záujem o dotácie na fotovoltické panely o 280 % a na tepelné čerpadlá o 70 %.
11. 09. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek