OZE by mohli byť naozaj riešením energetickej krízy

SAPI
20. 09. 2022



Europoslanci v rámci revízie smernice o obnoviteľných zdrojoch minulú stredu zahlasovali za zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe v EÚ do roku 2030 na 45 %. Tieto ciele majú byť dosiahnuté prostredníctvom opatrení na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni v rôznych odvetviach – verejná správa, budovy, podniky, dátové centrá a podobne. Proti hlasovali poslanci Wiezik a Hojsík, ktorí upozornili, že časť obnoviteľnej energie v EÚ pochádza zo spaľovania stromov a ďalších drevných produktov. Smernica síce adresne rieši solárnu, veternú a geotermálnu energiu, ale naďalej chápe biomasu ako obnoviteľný zdroj energie. To podľa europoslancov z PS otvára dvere biomasakru.

Komentáre

Súvisiace

Využitie agrovoltiky má v strednej Európe obrovský potenciál

Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.

11. 09. 2024VIAC

 

Aj na Slovensku sa dala minulý rok kúpiť elektrina za zápornú cenu

Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.

09. 09. 2024VIAC

 

V Európskej únii má tento rok výroba elektriny z veterných a fotovoltických elektrární prekročiť výrobu z fosílnych palív

Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.

22. 07. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek