Európska únia sa v ostatných rokoch snaží tlačiť na rozvoj OZE. Obnoviteľné zdroje vníma ako jednu z hlavných alternatív k využívaniu fosílnych palív a zámery s ňou deklaruje aj tzv. Zimným balíčkom, ktorý dáva veľký dôraz na tzv. prosumers, teda spotrebiteľov, ktorí si energiu aj sami vyrábajú. A práve na takýchto spotrebiteľov bola zameraná štúdia, ktorú v Austrálii realizovala spoločnosť LO3 Energy.
Predmetom štúdie bolo vytvorenie lokálneho energetického v oblasti Latrobe Valley, kde si spotrebitelia vyrábali energiu a následne s ňou medzi sebou obchodovali. Autori štúdie sledovali vývoj cien a porovnávali to so zaužívanými modelmi. Za najväčšie výzvy označili zlaďovanie ponuky a dopytu, či vyvažovanie, správu a údržbu sietí. Viac sa dočítate v tlačovej správe spoločnosti LO3 Energy, uverejnenej na portáli Renewable Enery World.
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
14. 10. 2024VIAC →
Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek