Európska únia sa v ostatných rokoch snaží tlačiť na rozvoj OZE. Obnoviteľné zdroje vníma ako jednu z hlavných alternatív k využívaniu fosílnych palív a zámery s ňou deklaruje aj tzv. Zimným balíčkom, ktorý dáva veľký dôraz na tzv. prosumers, teda spotrebiteľov, ktorí si energiu aj sami vyrábajú. A práve na takýchto spotrebiteľov bola zameraná štúdia, ktorú v Austrálii realizovala spoločnosť LO3 Energy.
Predmetom štúdie bolo vytvorenie lokálneho energetického v oblasti Latrobe Valley, kde si spotrebitelia vyrábali energiu a následne s ňou medzi sebou obchodovali. Autori štúdie sledovali vývoj cien a porovnávali to so zaužívanými modelmi. Za najväčšie výzvy označili zlaďovanie ponuky a dopytu, či vyvažovanie, správu a údržbu sietí. Viac sa dočítate v tlačovej správe spoločnosti LO3 Energy, uverejnenej na portáli Renewable Enery World.
Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.
18. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.
10. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek