Nová štúdia potvrdzuje výhody decentralizovanej energetiky

Juraj Vedej

SAPI
05. 09. 2019Európska únia sa v ostatných rokoch snaží tlačiť na rozvoj OZE. Obnoviteľné zdroje vníma ako jednu z hlavných alternatív k využívaniu fosílnych palív a zámery s ňou deklaruje aj tzv. Zimným balíčkom, ktorý dáva veľký dôraz na tzv. prosumers, teda spotrebiteľov, ktorí si energiu aj sami vyrábajú. A práve na takýchto spotrebiteľov bola zameraná štúdia, ktorú v Austrálii realizovala spoločnosť LO3 Energy.

 Predmetom štúdie bolo vytvorenie lokálneho energetického v oblasti Latrobe Valley, kde si spotrebitelia vyrábali energiu a následne s ňou medzi sebou obchodovali. Autori štúdie sledovali vývoj cien a porovnávali to so zaužívanými modelmi. Za najväčšie výzvy označili zlaďovanie ponuky a dopytu, či vyvažovanie, správu a údržbu sietí. Viac sa dočítate v tlačovej správe spoločnosti LO3 Energy, uverejnenej na portáli Renewable Enery World.   

 

Komentáre

Súvisiace

Nezávislá analýza upozorňuje na nízke ambície krajín strednej a východnej Európy v oblasti energetickej transformácie

Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

18. 05. 2023VIAC

 

EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.

17. 05. 2023VIAC

 

Nemecko schválilo definitívny zákaz plynových kotlov

Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.

10. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek