Tvárou v tvár energetickej kríze padlo na pôde Európskej únie rozhodnutie o zastropovaní nadmerných ziskov energetických spoločností. Podľa Únie má toto rozhodnutie dopomôcť k lepšej finančnej pomoci najviac zasiahnutým odvetviam a domácnostiam, ktoré najviac trpia kvôli vysokým cenám energií. Príjmové stropy sa však vzťahujú na príjmy zo všetkých zmluvných jednaní, vrátane PPA kontraktov. Existujú preto obavy, že by príjmové stropy mohli destabilizovať energetický trh a znevýhodniť výrobcov obnoviteľných zdrojov. Členské štáty majú navyše možnosť ešte znížiť strop z univerzálnych 180 EUR/MWh čo vnáša do sektoru OZE ešte väčšiu investičnú neistotu. Môže preto dôjsť k značnému poklesu výstavby OZE v období, kedy ich členské štáty EÚ bytostne potrebujú. Prvou krajinou, ktorá znížila príjmový strop pre OZE, sa stalo Grécko, ktoré navrhlo strop až na 85 EUR/MWh.
Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
21. 09. 2023VIAC →
Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.
09. 08. 2023VIAC →
Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.
09. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek