Ministerstvo stanovilo jednotného výkupcu

Juraj Vedej

SAPI
23. 10. 2019Ministerstvo hospodárstva SR informovalo na svojich stránkach o zmene výkupcu elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE). Od januára bude vykupovať zelenú energiu Slovenský plynárensky priemysel (SPP). Inštitút výkupcu je súčasť veľkej reformy obnoviteľných zdrojov energie, ktorá sa postupne realizuje od začiatku roku 2019. Nový výkupca bude pôsobiť na celom území Slovenska a nahradí doterajšiu činnosť troch distribučných spoločností. Nový systém má byť preto administratívne jednoduchší.

 

SPP bude vykupovať elektrinu a zároveň preberie na seba zodpovednosť za odchýlky v sústave za menších výrobcov, ktorí majú právo na podporu. Minister Žiga tvrdí, že nový systém „je v súlade s legislatívou EÚ a  podmienkami štátnej pomoci." Do konca roka by mali byť KONEČNE vyhlásené aj aukcie pre nové OZE.

 

Ministerstvo výkupcu vybralo na základe jednokolovej aukcie, pri ktorej uchádzači ponúkli cenu bez znalosti ponúk ostatných uchádzačov. Jediným hodnotiacim kritériom pri vyhodnocovaní ponúk bola výška požadovanej úhrady za činnosť výkupcu elektriny.

 

Doteraz bola cena fixná na straty a platná na celý kalendárny rok. Zmena nastane v tom, že cena vykupovanej elektriny bude naviazaná na spotový trh OKTE.  Praktické dopady na výrobcov v súčasnosti nevieme presne posúdiť, no dúfame, že táto zmena nespôsobí nárast administratívy pre výrobcov. SAPI bude predovšetkým apelovať na to, aby prechod zmluvných vzťahov k výkupcovi prebehol bez komplikácii. V každom prípade už distribučky v tomto systéme nebudú figurovať ako dotknutý účastník trhu.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo hospodárstva nestihlo ďalší termín

Celosvetový trend zachytený v predchádzajúcej správe je pozitívny, návrat do slovenských reálií nás však trošku schladí. Rezort hospodárstva totiž nestihol poslať Európskej komisii k 15. marcu správu o pokroku v plnení svojho národného energetického plánu.

05. 04. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

 

Profesijné združenia žiadajú, aby sa čo najskôr spustilo energetické dátové centrum

Šesť z najvýznamnejších asociácií a záujmových združení pôsobiacich v oblasti energetiky a elektromobility sa v utorok obrátilo na ministra hospodárstva Karla Hirmana, SEPS a ÚRSO so žiadosťou o zabezpečenie čo najrýchlejšieho spustenia projektu energetického dátového centra, aby tak účastníci trhu s elektrinou mohli naplno využívať všetky možnosti a práva vyplývajúce zo smernice o novom dizajne trhu s elektrinou.

19. 01. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek