Ministerstvo stanovilo jednotného výkupcu

Juraj Vedej

SAPI
23. 10. 2019Ministerstvo hospodárstva SR informovalo na svojich stránkach o zmene výkupcu elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE). Od januára bude vykupovať zelenú energiu Slovenský plynárensky priemysel (SPP). Inštitút výkupcu je súčasť veľkej reformy obnoviteľných zdrojov energie, ktorá sa postupne realizuje od začiatku roku 2019. Nový výkupca bude pôsobiť na celom území Slovenska a nahradí doterajšiu činnosť troch distribučných spoločností. Nový systém má byť preto administratívne jednoduchší.

 

SPP bude vykupovať elektrinu a zároveň preberie na seba zodpovednosť za odchýlky v sústave za menších výrobcov, ktorí majú právo na podporu. Minister Žiga tvrdí, že nový systém „je v súlade s legislatívou EÚ a  podmienkami štátnej pomoci." Do konca roka by mali byť KONEČNE vyhlásené aj aukcie pre nové OZE.

 

Ministerstvo výkupcu vybralo na základe jednokolovej aukcie, pri ktorej uchádzači ponúkli cenu bez znalosti ponúk ostatných uchádzačov. Jediným hodnotiacim kritériom pri vyhodnocovaní ponúk bola výška požadovanej úhrady za činnosť výkupcu elektriny.

 

Doteraz bola cena fixná na straty a platná na celý kalendárny rok. Zmena nastane v tom, že cena vykupovanej elektriny bude naviazaná na spotový trh OKTE.  Praktické dopady na výrobcov v súčasnosti nevieme presne posúdiť, no dúfame, že táto zmena nespôsobí nárast administratívy pre výrobcov. SAPI bude predovšetkým apelovať na to, aby prechod zmluvných vzťahov k výkupcovi prebehol bez komplikácii. V každom prípade už distribučky v tomto systéme nebudú figurovať ako dotknutý účastník trhu.

Komentáre

Súvisiace

Nové OZE môžu paradoxne naraziť na postoj MŽP

Štátny tajomník MH SR podporil veternú energiu tvrdením, že výstavba veterných elektrární sa na Slovensku oplatí. Zároveň potvrdil, že záujem už prejavujú aj samosprávy, o ktorých sme hovorili, že budú kľúčovým prvkom pri plánovaní a realizácii nových projektov.

09. 11. 2021VIAC

 

SAPI: Zníženie G-komponentu nezaplatia spotrebitelia

Dnes (29. september 2021) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k novele Zákona o podpore OZE. Novela prináša viacero komplexných zmien, spomedzi ktorých patrí medzi najkľúčovejšie problematika G-komponentu. Poplatok za prístup do distribučnej sústavy spôsobuje už roky obrovské problémy v slovenskej energetike.

29. 09. 2021VIAC

 

SAPI: Povinné predĺženie podpory spôsobí v elektroenergetike ďalšie komplikácie

V piatok schválil parlament povinnú prolongáciu podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Výrobcovia budú schválenou novelou zákona o podpore OZE donútení pristúpiť na predĺženie podpory OZE o 5 rokov, pri alikvotnom znížení výšky podpory. Ide o ÚRSO-m avizovanú schému repoweringu, ktorý nakoniec repoweringom ani nebude.

06. 07. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek