Maďarsko dostalo od Európskej komisie zelenú v podpore nových zariadení na akumuláciu elektrickej energie. Časť eurofondov tak pôjde na dotácie projektov, ktoré môžu okrem tradičných batériových úložísk zahŕňať napríklad aj elektrolyzéry pre výrobu vodíka a iné technológie spadajúce do kategórie akumulácie. Maďarsko celkovo alokuje až 1,1 miliardy EUR a očakáva, že pribudnú akumulačné zariadenia s kapacitou približne 800 MW.
Aukcie budú prebiehať približne do konca roku 2024 a nevzťahujú sa iba na zariadenia priamo v Maďarsku. O podporu sa môžu uchádzať tiež záujemcovia zo susedných krajín, vrátane Slovenska – podmienkou však je, aby bola medzi Maďarskom a danou krajinou dostatočná prenosová kapacita.
Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
21. 09. 2023VIAC →
Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.
09. 08. 2023VIAC →
Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.
09. 08. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek